İtalya Açıklarında Göçmenleri Taşıyan İki Tekne Battı: En Az 11 Ölü

İtalya’nın güney kıyılarında, göçmenleri taşıyan iki teknenin batması sonucu en az 11 kişinin öldüğü ve 26’sı çocuk olmak üzere 60’tan fazla kişinin da kaybolduğu duyuruldu.

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) derlediği verilere göre, Orta Akdeniz’de yılın başından 17 Haziran’a kadar 749 mülteci denizde kayboldu.

İtalya’nın güneyinde mültecileri taşıyan iki teknenin batması sonucu en az 11 kişinin yaşamını yitirdiği, 26’sı çocuk olmak üzere 60’tan fazla kişinin kayıp olduğu belirtildi. 10 mültecinin cansız bedeninin bulunduğunu duyuran sivil toplum örgütleri, arama çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

İtalyan Rainews24 kanalının haberine göre, ülkenin güneyindeki Kalabriya bölgesinin 100 mil açığında düzensiz mültecileri taşıyan tekne alabora oldu. Kurtarılan 12 mülteci, teknedeki en az 50 kişinin kaybolduğunu söyledi. Bölgede kayıplar için arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığı bildirildi. İtalyan sahil güvenliği ise, hayatta kalan 12 kişiden birinin de karaya çıktıktan sonra öldüğünü belirtti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Uluslararası Göç Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Kurumu (UNICEF) tarafından yapılan ortak açıklamada, teknelerden birinin Suriye, Mısır, Pakistan ve Bangladeş’ten gelen göçmenleri taşımak üzere Libya’dan yola çıktığı belirtildi.

İkinci teknenin ise, Türkiye’den yola çıktığı öne sürüldü. İkinci kaza İtalya’nın Calabria bölgesinin yaklaşık 200 kilometre doğusunda gerçekleşti.

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) derlediği verilere göre, Orta Akdeniz’de yılın başından 17 Haziran’a kadar 749 mülteci denizde kayboldu.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir