İşyerinde Ayrımcılık Yüksek Tansiyona Neden Oluyor

İşyerinde ayrımcılık, çalışanların karşılaştığı önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Birçok kişi meslektaşları tarafından yaş, cinsiyet durumu, kişisel özellikler ve ırk temelinde ayrımcılığa maruz kalmaktadır.

Haber Merkezi / Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan yeni bir araştırma, işyerinde ayrımcılığın bireylerde yüksek tansiyona neden olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmada, 2004 ile 2006 yılları arasında yüksek tansiyonu olmayan, erkek ve kadınların eşit oranda olduğu, 1.246 kişinin 2013-2014 yılları arasındaki verileri izlendi.

Verileri izlenenlerin çoğu sigara içmeyen, orta düzeyde alkol tüketen veya alkol tüketmeyen, ayrıca orta veya üst düzey egzersiz yapan kişilerdi.

Araştırma, 45 yaş altı, 46-55 yaş arası ve 56 yaş üstü olmak üzere üç kategoriye ayrıldı. Anketler yardımıyla araştırmaya katılanların iş yerinde karşılaştıkları ayrımcılıklar belirlendi.

Takip döneminde, 319 deneğin yüksek tansiyon geliştirdiği gözlemlendi.

Araştırmada, işyerinde üst düzeyde ayrımcılığına maruz kalan katılımcıların yüksek tansiyona sahip olma ihtimalinin diğerlerine göre yüzde 54 daha fazla olduğu belirlendi.

Araştırma ayrıca, orta derecede ayrımcılığa maruz kalanların, ayrımcılığa uğramayanlara göre yüksek tansiyona sahip olma ihtimalinin yüzde 22 daha fazla olduğuna işaret etti.

Araştırma, ayrımcılığa bağlı aşırı stresin de yüksek kortizol seviyesine neden olabileceğini ortaya koydu.

Araştırmayı yürüten Dr. Jian Li, işyerinde ayrımcılığın bireylerde sürekli strese neden olduğunu ve buna tepki olarak kardiyovasküler sistemin aşırı uyarıldığını söyledi.

Dr. Jian Li ayrıca,  işyerinde ayrımcılığın yüksek tansiyon dahil farklı sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirtti.

Araştırmayı yapan bilim insanları, ayrımcılığın kaygı ve depresyon gibi sorunlara yol açabileceğini ve iş yerlerinden ayrımcılığın ortadan kaldırılması için önlemler alınması gerektiğini önerdiler.

Araştırma, California Üniversitesi Fielding Halk Sağlığı Okulu ve Hemşirelik Okulu’ndan bilim insanları tarafından yapıldı. Araştırma için, Midlife in the United States Study’den alınan veriler kullanıldı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir