İsrailli Yahudiler Arasında Netanyahu’ya Güven Yüzde 20,5’e İndi

Hamas’ın 7 Ekim’de başlattığı “Aksa Tufanı” operasyonu sonra yapılan yeni ankette İsrailli Yahudilerin yalnızca yüzde 20,5’i ve İsrailli Arapların yüzde 7,5’i Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetine güvendiklerini söylüyor. Haziran’da bu oranlar sırasıyla yüzde 28 ve yüzde 18’di.

Bianet’in The Times of Israel’den aktardığına göre, İsrail Demokrasi Enstitüsü’nün son anketinde, ülkede hükümete güven son 20 yılın en düşük düzeyine indi.

İbranice günlük gazete Yedioth Ahronoth, hükümetin ve ordunun 7 Ekim saldırısını önlemedeki başarısızlığı ve saldırının sonrasındaki durumla başa çıkamaması nedeniyle Netanyahu kabinesinin adlarının saklı kalmasını isteyen üç üyesinin istifa etmeyi düşündüğünü bildirmişti.

Yedioth Ahronoth’un paylaştığı, 18 yaşından büyük 1442 kişinin katıldığı kamuoyu yoklamasının sonuçlarına göre ankete katılanların yüzde 75’i 7 Ekim saldırılarında karşılaşılan güvenlik açığından Başbakan Netanyahu’nun sorumlu olduğu kanısındaydı.

Ankete katılanların yüzde 66’sı Netanyahu’nun istifasını isterken, yüzde 64’ü savaştan sonra İsrail Meclisinin feshedilmesini ve genel seçimlere gidilmesini istiyor. Likud seçmenlerinin yüzde 45’i de savaş sona erer ermez  seçimlerin yapılmasını istiyor.

Yedioth Ahronoth’un haberine göre Netanyahu ile İsrail ordusu arasında güven krizi var ve dün Haaretz’in verdiği haberde de Netanyahu’nun 7 Ekim saldırılarını karşılamaktaki sorumluluğu İsrail ordusuna yüklemeye çalıştığı bildirilmişti.

Birleşmiş Milletler: Gazze’de durum vahim

Öte yandan Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu (UNRWA) Direktörü Thomas White, Gazze’de her gün yüzlerce kamyon dolusu yardıma ihtiyaç duyulduğunu, şimdiye kadar gönderilen az miktarda yardımın yeterli olmadığını söyledi.

Bölgedeki koşulların “vahim” olduğunu söyleyen White, hastaneler, su arıtma tesisleri ve fırınlar için yalnızca üç günlük yakıt stokunun kaldığını belirtti.

İsrail, Hamas’ın el koyma ihtimaline karşı bir süredir yakıt sevkiyatına izin vermediğini söylüyor.

Bugün üçüncü bir yardım konvoyu daha Mısır’dan Gazze’ye yola çıktı. Yardım kuruluşlarının yanı sıra Reuters ve AFP’nin aktardığına göre, yardım malzemesi taşıyan kamyonlar sabah saatlerinde Refah Sınır Kapısı’ndan geçti. Bölgeye yardım geçişleri Cumartesi günü başlamıştı.

Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze’ye daha fazla yardım sağlanması için ateşkes çağrılarına katıldı. Borrell, bugün Lüksemburg’da yapılacak AB dışişleri bakanları toplantısında bu konunun tartışılacağını belirtti.

Gazze’de can kaybı 5 bini geçti

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail saldırıları nedeniyle abluka altındaki Gazze’de artan can kaybı ve yaralılara ilişkin basın açıklaması yaptı.

Bakanlığın Telegram hesabından paylaşılan açıklamaya göre, 7 Ekim’den bu yana devam eden İsrail saldırılarında ölenlerin sayısı, 2 bin 55’i çocuk, 1119’u kadın, 217’si yaşlı olmak üzere 5 bin 87’ye, yaralananların sayısının da 15 bin 273’e ulaştı.

İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarını artırıyor ve yakında bir kara saldırısı başlayabileceği belirtiliyor. Gazze’nin 2.3 milyon nüfusunun yarısı evlerini terk etmiş durumda.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir