İsrail’de “Savaş Kabinesi” Feshedildi

İsrail’de Hamas saldırılarının başlamasıyla kurulan altı üyeli savaş kabinesi feshedildi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun ofisinden bir yetkili, Benny Gantz’ın ayrılmasıyla savaş kabinesinin “gereksiz” bir yapıya dönüştüğünü söyledi.

Benny Gantz ile beraber İsrail Savaş Kabinesi üyesi ve eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da kabineden ayrıldığını duyurmuştu. Eisenkot, istifa mektubunda, “Başbakanlığını yaptığınız kabine, savaşın hedeflerine ulaşması için gerekli kararları almadı” ifadelerini kullanmıştı.

7 Ekim’deki Hamas baskınının ardından İsrail Başbakanı Benyamin Netanhayu, muhalefet liderlerine çağrı yaparak bir birlik hükümeti kurulmasını önermişti. Muhalif siyasetçi Benny Gantz, Netanyahu’ya destek için bir savaş kabinesi kurulmasını şart koşmuş ve 11 Ekim’de kabineye katılmıştı.

Netanyahu’nun aşırı sağcı ortaklarının kabineye dahil olmak için girişimde bulundukları, ancak İsrail Başbakanının, Gantz’ı ikna etmek için bulunan bu formüle onun yokluğunda ihtiyaç olmadığı yanıtını verdiği belirtiliyor. İsrail basınına göre Netanyahu, kabineyi dağıtacağını dün akşam ortaklarına haber verdi.

Gazze’de savaş dokuzuncu ayına girerken Gantz, ateşkes sağlandıktan sonra Gazze Şeridi’ne ne olacağına dair yaşanan anlaşmazlık üzerine geçen hafta başında istifa etmişti. 65 yaşındaki politikacı, savaş sonrasına dair bir plan olmadığından şikayet ediyordu. Olası erken seçimler öncesi Gantz’ın Netanyahu’dan ayrışarak siyasi geleceğini garanti altına almak istediği yorumları da yapılıyor.

Gantz’ın hemen ardından savaş kabinesinin bir diğer üyesi olan eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot da istifasını açıklamıştı.

Gantz’ın yokluğu veya 6 üyeli savaş kabinesinin dağılması Netanyahu’yu siyasi baskı altında bıraksa da seçim zorunluluğu getirmiyor, dolayısıyla iktidardaki Netanyahu koalisyonunu tehdit etmiyor. Netanyahu’nun aşırı sağcı iktidar koalisyonu 120 sandalyeli parlamentoda 64 vekille ayakta kalmak için yeterli sayıya sahip. Gantz’ın lideri olduğu Ulusal Birlik Partisi’nin mecliste 8 sandalyesi var.

Daha merkezde ve ılımlı bir figür olarak görülen Benny Gantz’ın yokluğunda Netanyahu’nun sertlik yanlısı aşırı sağcı ortaklarının etkisine açık olacağı değerlendiriliyor.

Kabinede yer alan isimler: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu (Üye), İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant (Üye), Muhalefetteki Ulusal Birlik Partisi lideri Binyamin (Benny) Gantz (Üye), Tümgeneral Gadi Eisenkot (Gözlemci), İsrail Stratejik İlişkiler Bakanı Ron Dermer (Gözlemci).

Bundan sonra kararlar nasıl alınacak?

İsrail’de yayımlanan Haaretz gazetesinin haberine göre savaş kabinesindeki görüşülen bazı konular, aşırı sağcı İç Güvenlik ve Maliye Bakanları Itamar Ben-Gvir ile Bezalel Smotrich’in de yer aldığı güvenlik kabinesinde ele alınacak.

Habere göre hassas kararlar ise Savunma Bakanı Yoav Gallant, Stratejik İlişkiler Bakanı Ron Dermer ve savaş kabinesinde gözlemci olan ultra Ortodoks Shas Partisi Başkanı Aryeh Deri’nin de katılması beklenen danışma toplantılarında görüşülecek.

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari Pazartesi günü yaptığı açıklamada Netanyahu’nun son hamlesinin orduyu etkilemeyeceğini söyledi. Hagari, “Kabine üyeleri değiştiriliyor ve yöntem değiştiriliyor. Emir komuta zincirini biliyoruz ve buna göre çalışıyoruz. Bu bir demokrasi” diyerek gazetecilere açıklamada bulundu.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir