İran’dan İsrail’e İHA Ve Füze Saldırısı

İran’ın Şam’daki büyükelçilik yerleşkesinde yer alan konsolosluk binasına düzenlenen hava saldırısının yankıları sürerken, İsrail devlet televizyonu, İran’ın İsrail’e onlarca İHA ile saldırı başlattığını duyurdu.

Haber Merkezi / İsrail Ordusu ise, İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava aracı ile saldırı başlattığını ve İsrail’in hava savunma sisteminin saldırıya karşı hazır durumda olduğunu açıkladı.

İsrail Ordusu, İran’a ait insansız hava araçlarının İsrail’e ulaşmasının saatler alacağını ve tehlike oluşması muhtemel bölgelerde sirenler çalacağını bildirdi.

Beyaz Saray’dan saldırıyla ilgili yapılan açıklamada “İran, İsrail’e hava saldırısı başlattı. İsrail’in güvenliğine desteğimiz tam. ABD, İran’dan gelen tehditlere karşı İsrail’in savunmasını destekleyecek.” ifadeleri kullanıldı.

İran Devrim Muhafızları ise İsrail’e insansız hava araçları ve füzelerle kapsamlı bir saldırı başlatıldığını açıkladı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail’in İran’dan gelecek doğrudan bir saldırıya hazır olduğunu ve aynı şekilde karşılık vereceğini söyledi.

Netanyahu, “Son yıllarda ve hatta son haftalarda İsrail, İran’dan gelebilecek doğrudan bir saldırı ihtimaline karşı hazırlık yapmaktadır. Savunma sistemlerimiz konuşlandırıldı ve hem savunmada hem de saldırıda her türlü senaryoya hazırlıklıyız. İsrail devleti güçlüdür, IDF güçlüdür, halk güçlüdür” dedi.

ABD, İngiltere, Fransa’nın yanı sıra birçok ülkenin İsrail’in yanında durduğunu belirten Netanyahu, “Net bir ilke belirledim. Kim bize zarar verirse, biz de onlara zarar vereceğiz. Kendimizi her türlü tehdide karşı savunacağız ve bunu sakince, kararlılıkla yapacağız” ifadelerini kullandı.

İsrail vatandaşlarına da seslenen Netanyahu, “Siz İsrail vatandaşlarının da sükunetinizi koruduğunuzu biliyorum. Sizleri İç Cephe Komutanlığı’nın direktiflerini dinlemeye davet ediyorum. Birlikte ayaktayız ve Tanrı’nın yardımıyla tüm düşmanlarımızın üstesinden geleceğiz” şeklinde konuştu.

İsrail’in konsolosluk binasına düzenlediği saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan ikisi general rütbesinde 7 kişinin yanı sıra 6 Suriye yurttaşı hayatını kaybetmişti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, 2 Nisan’daki açıklamasında İsrail’e karşı misillemenin meşru müdafaa haline geldiğini savunarak “Gerekli karşılığı vereceğiz. Onları cezalandıracağız” demişti.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, dünkü toplantısında yaptığı açıklamada, tüm olasılıklara karşı tedbir aldıklarını belirterek “Savunmanın yanı sıra saldırıya geçmeye de hazırız” ifadelerini kullanmıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da dünkü açıklamasında saldırının “her an” gerçekleşebileceğine dikkat çekerek açık uyarıda bulunmuştu. Biden, İsrail’e desteklerinin “sarsılmaz” olduğunu da söylemişti.

Diğer yandan İsrail’in iç istihbarat teşkilatı Şin Bet’in eski direktörü Nadav Argaman, ülkenin içinde bulunduğu kaotik durumdan Netanyahu’yu sorumlu tutmuştu.

2016-2021’de Şin Bet’i yöneten Argaman, Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan savaşın Netanyahu’nun yürüttüğü politikaların sonucu olduğunu savunarak şunları söylemişti:

“Netanyahu, İsrail’in başbakanı olmaya uygun değil. Muazzam bir başarısızlıktan sorumludur. Bu büyüklükteki bir başarısızlığın sorumluluğunu üstlenmeyen biri Yahudi halkının lideri olmaya uygun değildir.”

Gazze’de can kaybı 33 bin 686’ya yükseldi

Hamas’ın başlattığı Filistin – İsrail savaşının 190. günü geride kalırken Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 saatte 52 artarak 33 bin 686’ya yükseldi. Gazze Şeridi’nde İsrail saldırılarında yaralananların sayısı ise son 24 saatte 95 artarak 76 bin 309’a çıktı.

Gazze’de İsrail saldırılarında ölenlerin yüzde 70’ini çocuklar ve kadınların oluşturduğu aktarılırken, saldırılar sonucu oluşan yıkımdan dolayı çok sayıda kişinin hala enkaz altında olduğu vurgulandı. Sivil savunma ve acil sağlık ekiplerinin bu kişilere ulaşmakta zorluk yaşadığı kaydedildi.

Hamas’ın İsrail’de 7 Ekim’de düzenlediği saldırılarda 1200 kişi hayatını kaybetmiş, 250’den fazla kişi de rehin alınmıştı. İsrail’e göre rehinelerden 34’ü yaşamını yitirdi, 130’u ise hala Gazze’de.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir