İki Yılda Akaryakıttan Alınan Vergi Yüzde 700 Arttı

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, “Tarih 13 Eylül 2021 Ankara merkezde motorinin litre satış fiyatı 7,33 lira. Bunun 1,95 lirası ÖTV ve KDV. Yani o gün 45 litrelik bir depo motorin için 87,75₺ vergi ödeniyordu! Tarih 13 Eylül 2023 Ankara merkezde motorinin litre satış fiyatı 40,54₺. Bunun 13,80 lirası ÖTV ve KDV. Bugün 45 litrelik bir depo motorin için 621₺ vergi ödeniyor!” dedi ve ekledi:

Haber Merkezi / “Ödenen vergi miktarındaki iki yıllık artış 7 kat, yani yüzde 700! Ama bizler ek MTV’ye gösterdiğimiz tepkinin yarısını bile yılda üç ek MTV kadar daha fazla akaryakıt vergisi ödemeye göstermiyoruz.

Çünkü dolaylı vergilerde, verginin ödeyicisi ile mükellefi ayrışır ve bu ayrışma nedeniyle verginin psikolojik baskısı daha az hissedilir, vatandaşın tepkisi düşük olur ve toplumda da vergi bilincinin gelişmesine engeldir.”

Ozan Bingöl, açıklamasının devamında, “Ülkeyi yönetenler başta bu nedenle olmak üzere, hem kolay ve zahmetsiz olması nedeniyle, hem hızlı tahsilat nedeniyle, hem de enflasyonist ortamlarda gelirlerinin artması nedeniyle dolaylı vergileri çok severler. -Bizler daha çok vergi öderiz, onlar daha çok harcama yaparlar….” ifadelerini kullandı.

Akaryakıt fiyatları doğrudan gelen zamların yanı sıra bir de vergi zamları nedeniyle katlanıyor. Akaryakıt zamları, girdi maliyetleri ve tüketim maddelerinin fiyatlarını doğrudan etkileyerek piyasada fiyat dengesinde önemli bir rol oynuyor.

Vergi uzmanı Ozan Bingöl, akaryakıta peş peşe gelen büyük zamların ardından sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Bingöl, paylaşımında tarih tarih akaryakıt ve vergi oranlarını vererek şu değerlendirmeleri yaptı:

“Tarih 13 Eylül 2021 Ankara merkezde motorinin litre satış fiyatı 7,33₺. Bunun 1,95 lirası ÖTV ve KDV. (O dönem eşel mobil sistemi uygulandığından litrede ÖTV 0,84₺) Yani o gün 45 litrelik bir depo motorin için 87,75₺ vergi ödeniyordu!

Tarih 13 Eylül 2023 Ankara merkezde motorinin litre satış fiyatı 40,54₺. Bunun 13,80 lirası ÖTV ve KDV. Bugün 45 litrelik bir depo motorin için 621₺ vergi ödeniyor! Ödenen vergi miktarındaki iki yıllık artış 7 kat, yani %700!

Ama bizler ek MTV’ye gösterdiğimiz tepkinin yarısını bile yılda üç ek MTV kadar daha fazla akaryakıt vergisi ödemeye göstermiyoruz. Çünkü dolaylı vergilerde, verginin ödeyicisi ile mükellefi ayrışır ve bu ayrışma nedeniyle verginin psikolojik baskısı daha az hissedilir, vatandaşın tepkisi düşük olur ve toplumda da vergi bilincinin gelişmesine engeldir.

Ülkeyi yönetenler başta bu nedenle olmak üzere, hem kolay ve zahmetsiz olması nedeniyle, hem hızlı tahsilat nedeniyle, hem de enflasyonist ortamlarda gelirlerinin artması nedeniyle dolaylı vergileri çok severler. Bizler daha çok vergi öderiz, onlar daha çok harcama yaparlar….”

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir