Guardian: Kılıçdaroğlu, Erdoğan İktidarını Sona Erdirebilir

Birleşik Krallık merkezli The Guardian gazetesi, 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlere ilişkin, “Türkiye oy kullanmaya hazırlanırken Erdoğan gerçek bir kaybetme olasılığıyla karşı karşıya” başlıklı bir makalede yayınladı.

Jon Henley imzalı makalede, “Kılıçdaroğlu liderliğindeki birleşik bir muhalefet grubu nihayet Türk cumhurbaşkanının onlarca yıllık iktidarını sona erdirebilir” ifadelerine yer verildi.

Gazetede “Guardian’ın Türkiye’deki seçimlere bakışı: Erdoğan otoriterliğinin sonu mu?” başka bir analizde ise “Erdoğan’ın 20 yıllık iktidardan sonra aldığı yenilgi, Türkiye’nin demokrasiye ve daha fazla özgürlüğe doğru ilerlemesine izin verebilir. Onun için bir başka zafer, doğrudan otokrasiye kayarak, cumhurbaşkanı ve AKP’nin saldırılarından zaten ağır şekilde zarar görmüş olan temel kurumların ve sivil toplumun yok olmasına yol açabilir” ifadeleri yer aldı.

Uluslararası basın, 14 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine saatler kala, seçimlere ve olası sonuçlarına ilişkin değerlendirmelere yer vermeye devam ediyor.

“Erdoğan döneminin sonu”

Arab News adlı haber sitesinde Andrew Hammond imzasıyla yayınlanan makalede şöyle kaydedildi: “Önemli sayıda yorumcu Erdoğan döneminin sonunu tahmin ediyor. Seçim sonuçları bıçak sırtındayken, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı yarışını kıl payı farkla Kılıçdaroğlu’na kaptırması da son derece makul.”

Erdoğan’ın ‘deep fake’ skandalı geri mi tepti?

Middle East Monitor (MEMO) adlı haber kuruluşu da “Erdoğan’ın deep fake skandalı” başlıklı bir haber yayınladı. Haberde şu ifadeler dikkat çekti: “Erdoğan’ın ‘deep fake’ skandalı geri mi tepti? Yapay zeka teknolojilerine erişim kolaylaştıkça, Türkiye’nin 2023 seçimleri yanlış bilgi açısından yeni zorluklarla karşı karşıya. Erdoğan, muhalefeti itibarsızlaştırmaya çalışmak için devasa taraftar kitlelerine üzerinde oynanmış videolar oynatarak kendi yanlış bilgilendirme oyununu oynuyor.”

“Seçimi kaybederse sebebi ekonomi”

Almanya merkezli Handelsblatt gazetesi, ekonomik krize dikkat çektiği seçim haberinde, “Seçimlere çeşitli krizler eşlik ediyor. Ulusal para birimi olan lira, son iki yılda avro karşısında yüzde 52’den fazla değer kaybetti ve ülkedeki enflasyon yüzde 44 civarında” denildi. Haberde Erdoğan’ın seçimleri kaybetmesi halinde bunun temel nedeninin ekonomi olacağı yazıldı.

“Erdoğan için sonun başlangıcı olabilecek bir seçim”

Danimarka merkezli Politiken, “Türkiye’nin diktatörü Pazar günü devrilir mi?” başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi:

“Erdoğan yirmi yıldır iktidarda ve bu zamanı milliyetçilik ve din ile dolu bir ülke yaratmak için harcadı. Ancak Türkler, Erdoğan için sonun başlangıcı olabilecek bir seçimde oy kullanacak. Çünkü bu kez bir meydan okuyan var. Pek çok açıdan Kılıçdaroğlu kazanmaya aday ve bu gerçekleşirse 85 milyon Türk’ü yeni bir gerçeklik bekliyor.”

“Iraklı Kürtler yakından izliyor”

Irak merkezli Iraqi News haber sitesi de “Iraklı Kürtler Türkiye’deki seçimleri gergin bir şekilde izliyor” başlığıyla yayınladığı haberde, “Iraklı Kürtler, Erdoğan için şimdiye kadarki en sıkı seçim savaşını yakından izliyor ve sonucu bölgeleri için büyük güvenlik ve ekonomik sonuçlar doğurabilir” ifadelerine yer verdi. Erbil yönetiminin seçim yarışı hakkında resmi olarak yorum yapmadığı belirtildi.

“Gençler, dinin zincirlerinden kurtulmanın peşinde”

France 24 adlı haber kuruluşu, “Erdoğan kuşağı: 5 milyondan fazla genç ilk kez oy kullanacak” başlığıyla yayınladığı haberinde, “Erdoğan bir zamanlar ‘dindar bir nesil’ yetiştirmenin hayalini kuruyordu. Ancak pek çok genç, kendilerini dinin zincirlerinden kurtarmanın ve daha fazla sivil özgürlüğün tadını çıkarmanın peşinde” diye yazdı.

“Çatlaklar kendini göstermeye başlıyor”

CNN televizyonu, “Bir deprem Türkiye’yi harap etti. Diktatör lideri artçı şoktan sağ çıkabilecek mi?” başlıklı haberinde, deprem sürecine değindi: “Devletin acil durum çalışanları, takip eden ilk birkaç gün boyunca afet bölgesinin birçok yerinde neredeyse yoktu.” AKP seçmenlerine yoğunlaşılan haberde, “Yine de buradaki normallik cilasının altında çatlaklar kendini göstermeye başlıyor” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir