Erdoğan İle Murat Kurum Arasında Şaşırtan Diyalog

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum arasında şaşırtan bir diyalog yaşandı. Erdoğan, Ankara ve diğer illerdeki adayları pazar günü açıklayacaklarını söylediği anda Murat Kurum, Erdoğan’a eğilerek ‘Pazartesi günü’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Murat Kurum’a yanıtı ‘Yok pazar gününe aldık’ şeklinde oldu. Kurum’un da durumdan haberdar olmadığı ortaya çıktı, şaşırdığı anlar kameraya yansıdı. AK Parti, daha önce yaptığı duyuruda adayları 15 Ocak pazartesi günü duyuracaklarını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hz. Ali Camii’nde cuma namazının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, 31 Mart’ta yapılması planlanan yerel seçimlere ilişkin yaptığı değerlendirmede şu ifadeleri kullandı:

“Geçtiğimiz pazar İstanbul merkezli olarak bazı büyükşehirlerle illerin açıklamalarını yaptık. Şimdi bu hafta da pazar günü Ankara merkezli olarak büyükşehirler ve kalan illerin açıklamasını yapacağız. Şu anda ön açıklamaları arkadaşlarımız yapıyor. Pazara yetiştirmeye gayret ediyoruz. Pazar günü inşallah Ankara merkezli olarak büyük ihtimalle ATO Kongre Salonu’nda bu toplantımızı yapıp yine büyükşehirlerle kalan illerimizin açıklamasını yapacağız. Bugün yine il merkezimizde İstanbul’umuz ve çevreyle ilgili bir çalışmayı bugün yarın devam ettireceğiz.

Cumhur İttifakı olarak bizim başından itibaren gayet samimi bir havada Cumhur İttifakı olarak neler yapabiliriz, arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor, arkadaşlarımızın yaptığı çalışmalarda geldikleri nokta nedir bunların değerlendirmesini yapıyoruz. Yine Devlet Bey’le dün bu minval üzere çalışmamızı yaptık.

Malum Manisa ve Mersin’de büyükşehir olarak şu anda MHP çalışmalarını sürdürüyor. Onlar da bu çalışmalarda gayet güçlü bir şekilde gerek Büyükşehir adayı noktasında gerek ilçeler üzerindeki çalışmalarını birlikte arkadaşlarımızla yürütüyorlar. Diğer büyükşehirlerde de bizimle yine aynı kararlılıkta çalışmaları yürütüyoruz. Çok çok emin adımlarla inanıyoruz ki bu seçimlerde Cumhur İttifakı karşı yakada olanlara beklemediği bir hüsranı yaşatacaktır. Bu konuda teşkilatlarımız çok güçlü el ele vererek çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Öte yandan gazetecilerin önünde Erdoğan ile Murat Kurum arasında şaşırtan bir diyalog yaşandı. Erdoğan, Ankara ve diğer illerdeki adayları pazar günü açıklayacaklarını söylediği anda AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, Erdoğan’a eğilerek ‘Pazartesi günü’ dedi. Erdoğan’ın Murat Kurum’a yanıtı ‘Yok pazar gününe aldık’ şeklinde oldu. Kurum’un da durumdan haberdar olmadığı ortaya çıktı, şaşırdığı anlar kameraya yansıdı. AK Parti, daha önce yaptığı duyuruda adayları 15 Ocak pazartesi günü duyuracaklarını açıklamıştı.

Erdoğan’dan İsrail ve Yemen açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Güney Afrika’nın İsrail aleyhinde “soykırım” suçlamasıyla Uluslararası Adalet Divanında açtığı davaya ilişkin ise İsrail’in bugün itibarıyla savunmasını yapmaya başladığını hatırlattı. Türkiye’nin verdiği belgelerin “ciddi manada Lahey’de iş gördüğünü” söyleyen Erdoğan, bu belgeleri artırarak vermeye devam edeceklerini belirtti.

Erdoğan, “İnanıyorum ki şu anda bizim teslim ettiğimiz belgeler, ağırlıklı olarak görsel belgeler de söz konusu. Bu belgelerle İsrail orada mahkum olacaktır. Bunu bekliyoruz. Çünkü Lahey Adalet Divanı’nın adaletine de inanıyoruz. Bugün itibarıyla İsrail kendini savunuyor. Savunurken de tabii savunmadan falan bahsediyor. Nasıl bir savunmaysa. İsrail burada savunma değil taarruzla bir defa açık hava hapishanesi durumunda olan Filistin’e karşı ayın 7’sinden itibaren bölgeyi kan gölüne çevirdi. 22-23 bin orada sadece Filistinliyi öldürdüler, şehit ettiler” dedi.

Erdoğan ABD ve İngiltere kuvvetlerinin Yemen’deki Husi hedeflerini vurmasına ilişkin bir soru üzerine ise şöyle konuştu: “Orantılı bir eylem söz konusu değil. Bu yapılanların hepsi de orantısız bir güç kullanımıdır. Bu orantısız güç kullanımını şu anda Amerika aynı şekilde İsrail Filistin’de de yapmakta. İran, tüm bunların karşısında kendini nasıl korur ona bakmakta. İngiltere zaten Amerika’yla beraber bu süreç içerisinde hep adımını atmıştır, atmaya devam ediyor. Şu anda Kızıldeniz’i malum bunlar adeta bir kan gölüne çevirme hevesi içindeler.

Yemen, Husilerle şu anda bütün güçlerini kullanmak suretiyle bölgede ister Amerika olsun ister İngiltere olsun onlara karşı gereken cevabı verdiğini ve vereceğini söylüyor. Bu konuda en ufak bir rehavete yer olmadığını da ifade ediyorlar. Şu anda çok değişik kanallardan değişik haberler alıyoruz. Husilerin gerek Amerika’ya karşı gerek İngiltere’ye karşı çok başarılı savunmalar yaptığını, başarılı cevaplar verdiğini farklı kanallardan alıyoruz.”

ABD ve İngiltere, Kızıldeniz’deki ticari gemilere yönelik saldırıları nedeniyle dün gece Yemen’deki Husilere ait hedefleri vurdu. Husiler yaptıkları açıklamada saldırıların yanıtsız kalmayacağını duyurdu.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir