Erdoğan, Depremlere Rağmen Seçimler İçin 14 Mayıs Tarihinde Israrcı

11 ilde büyük yıkıma neden olan Kahramanmaraş Pazarcık ve Elbistan merkezli depremler sonrası gözler seçimlerin yapılacağı tarihe çevrildi. ABD merkezli Bloomberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti’den üst düzey isimlerin geçtiğimiz hafta bir araya geldiğini yazdı.

“Erdoğan, depremlere rağmen seçim tarihinde ısrarcı” başlıklı habere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve parti yetkilileri, seçim takvimini konuşmak üzere bir toplantı düzenledi.

Konu hakkında bilgi sahibi olduğu belirtilen kaynaklar, ‘depremlerin ardından seçimleri ertelemenin artı ve eksilerinin tartışıldığını’ dile getirdi. Bloomberg’de yer alan haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ölümcül depremin ardından yeniden inşaat çalışmalarını hızlandırmayı ve daha önce açıkladığı seçim takvimine bağlı kalmayı planlıyor” denildi.

’18 Haziran hala masada’

Bloomberg’e konuşan kaynakların aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti yetkilileri, daha önce belirlenen 14 Mayıs tarihine bağlı kalmakta karar kıldı. Ancak söz konusu görüşmede, 18 Haziran tarihine dönüşün de ‘hala masada olduğu’ belirtildi.

Seçimlerin ertelenmesi ve depremlere öncelik verilmesinin, krizin çözülmesi için zaman kazandıracağını söyleyen kaynaklar, Erdoğan’ın yeniden inşa çalışmalarına hızlı bir başlangıç yapmayı ve seçim takvimine bağlı kalmayı ‘bir güç göstergesi olarak gördüğünü’ dile getirdi. Ayrıca, Erdoğan’ın ‘seçimden kaçmaya çalıştığı izlenimi vermek istemediği’ belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir