Edibe Sözen Kimdir? Hayatı, Eserleri

Sosyolog, iletişim bilimci, politikacı Edibe Sözen, 1 Ocak 1961 yılında Sivas’da dünyaya gelmiştir.  Sözen, 1982 yılında Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu.

1984 yılında, Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Yine aynı bölümde 1989 yılında “Toplumsal Yapı, Değişme ve Toplumsal Kimlik” başlıklı teziyle, doktor unvanını aldı.

1991-1993 yılları arasında Wisconsin Üniversitesi Communications Arts ( İletişim Sanatları) bölümünde ” honorary fellow” statüsüyle “sosyal temsiller teorisi” ve ” insan iletişimi” konularında çalışmıştır.

Edibe Sözen, 1994 yılında uygulamalı sosyoloji doçenti oldu. 1985-2007 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Özellikle insan hakları ve sivil toplum kavramları ile bu kavramların iletişimle ilişkisi alanlarında çalışmalar yürüttü. Kültürlerarası iletişim, uluslararası iletişim ve kimliklerin inşası alanında çalışmaktadır.

Bir dönem Zaman Gazetesinde köşe yazarlığı da yaptı. 2006 yılının sonlarında medya ve tanıtımdan sorumlu AKP Genel Başkan Yardımcılığı görevine atanan Edibe Sözen, 2007 genel seçimlerinde Ak Partiden XXIII. Dönem İstanbul milletvekili seçildi.

Fakat, 2011 genel seçimlerinde listede yer almamıştır. Hasan Kalyoncu Üniversitesinde misafir öğretmen üyesi olarak Yeni Medya- Sosyoloji dersi vermektedir.

Edibe Sözen, 2014 Türkiye yerel seçimleri Adalet ve Kalkınma Partisinden Maltepe Belediye Başkan Adayı olmuştur ancak 10 puana yakın bir farkla kaybetmiştir.

Edibe Sözen, tarafından kaleme alınan son kitap “Söylem” Profil Yayıncılık tarafından okuyucuların beğenisine sunulmaktadır.

Edibe Sözen’in Eserleri:

Hepimiz Globaliz Hepimiz Yereliz, Gutenberg Galaksi’den Zuckerberg Galaksiye, Medyatik Hafıza, Söylem, Demir Kafesten Plastiğe, Kimliklerimiz, Kimlik, Kertenkele Mantığı, İnsan Hakları, Bir Gündelik Hayat Pratiği, Türkiye’nin ABD ve AB Denklemi , Sosyal Kimlikten Siyasal Kimliğe Geçişte Kadın, Kadının Siyasi Dönüşümü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir