DEM Parti’nin Kazandığı Belediye Sayısı 78’e Çıktı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), bu yerel seçimlerde kazandığı belediye sayısı, 3 beldenin daha eklenmesiyle 78’e çıktı. HDP’nin 2019’da kazandığı 65 belediyenin 48’ine İçişleri Bakanlığı kararıyla kayyım atanmıştı.

Resmi olmayan sonuçlara göre; DEM Parti, Şırnak merkeze bağlı Balveren), Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Elmakaya ve Siirt’in Baykan ilçesine bağlı Veyselkarani beldelerini de kazandı.

Mezopotamya Haber Ajansı‘nda yer alan habere göre, DEM Parti’nin kazandığı belediye sayısı 78’e çıktı. Böylece DEM Parti, 3 büyükşehir, 7 il, 58 ilçe ve 10 belde belediyesini kazanmış oldu.

Diyarbakır’da DEM Parti’nin eş başkan adayları Ayşe Serra ile Bucak Küçük kesin olmayan sonuçlara göre yüzde 64.47 oyla kazandı. 2019’da HDP, Diyarbakır’ı Adnan Selçuk Mızraklı ile kazanmıştı. Seçimlerin ardından Ağustos 2019’da Diyarbakır’a İçişleri kayyım atanırken Mızraklı da Kasım 2019’da tutuklanmıştı.

Mardin’de 2019’da yerine kayyım atanan Ahmet Türk, tekrar aday olduğu seçimleri eşbaşkan Figen Altındağ ile birlikte yüzde 57,4 oyla bir kez daha kazandı. Van’da 14 ilçenin 14’ünü de kazanan DEM Parti, büyükşehir belediyesini de Abdullah Zeydan ile birlikte yüzde 55,48 oyla tekrar kazandı.

2019’da HDP’nin yüzde 59.9 oyla kazandığı Hakkari’de bu seçimde DEM Parti’den Mehmet Sıddık Akış yüzde 48,92 oy alarak belediye başkanı oldu. Kentte AK Parti de yüzde 46 oy aldı. Kayyım yönetiminde seçime girilen bir diğer il olan Batman’da DEM Partili Gülüstan Sönük, yüzde 64.9’la belediye başkanı seçildi.

Siirt’te de DEM Parti’nin adayı Sofya Alağaş yüzde 50.7 oyla belediyeyi tekrar partisine kazandırdı. Iğdır’da da seçimleri, yüzde 46,70 oy oranıyla DEM Parti’nin adayı Mehmet Nuri Güneş kazandı. Kayyım atanan illerde Kars’ta ise MHP’nin adayı Ötüken Senger yüzde 36 ile seçimi önde bitirdi.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir