Daha Sağlıklı Akciğerler İçin Egzersizler

Vücudun temel fonksiyonlarından biri olan nefes almak vermek, hayatta kalmak için çok önemli bir eylemdir, ancak bunu genellikle hafife alırız. Bir şeyler ters gidene kadar, nefessiz kalmanın ne kadar önemli ve hayati olduğun fark etmiyoruz.

Haber Merkezi / Akciğerler vücuda oksijen sağlar, karbondioksit ve diğer atık gazları vücuttan uzaklaştırır. Akciğerler istenmeyen mikropların vücuda girişini engeller ve bağışıklık sistemini geliştirir.

Akciğerlerimiz, sağlığımızla ilgilenmeyi düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen şey olmayabilir. Akciğerlerimizin sağlığı, doğal yaşlanmanın yanı sıra, sigara, çevre kirliliği, kimyasal kirleticilerin solunması, çeşitli hastalıklar ve iltihaplardan olumsuz etkilenebilirler.

Akciğer sağlığını nasıl iyileştirebiliriz?

Sağlıklı akciğerler, kişinin ister egzersiz, ister günlük işlerini yaparken daha kolay nefes almasını sağlar. Akciğerleri sağlıklı tutmak için yapabilecek bazı adımlar şunlardır:

 • Akciğerlerin erken yaşlanmasını önlemek ve KOAH, akciğer kanseri gibi çeşitli kronik akciğer hastalıkları riskini azaltmak için sigara ve diğer tütün ürünlerinin bırakılması.
 • İş yerinde iç ve dış kirleticilere ve kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak için koruyucu maskeler ve teçhizat kullanılması.
 • Bol taze meyve ve sebze ile sağlıklı bir beslenme rutini oluşturulması.
 • Düzenli fiziksel egzersiz yapılması. Özellikle akciğer kapasitesini artırmak için akciğer egzersizleri.

Egzersizler ciğerleri nasıl güçlendirir?

Fiziksel egzersizler yaptığımızda, kalbimiz ve ciğerlerimiz ek oksijen gereksinimini karşılamak için daha çok çalışır. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmak kalbimizi ve ciğerlerimizi güçlendirir. Ek olarak, akciğer güçlendirme egzersizleri nefes darlığı yaşama olasılığınızı da azaltabilir.

Akciğer sağlığını iyileştirmek için en iyi egzersizler nelerdir?

 • Diyafram nefesi

Diyafram veya karın solunumu, nefes alma sırasında diyaframı harekete geçiren bir pulmoner egzersizdir. Doktorlar bu nefes egzersizini kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde önermektedir.

 • Derin nefes

Doktorlar, günlük derin nefes egzersizlerinin diyafram fonksiyonlarını iyileştirmeye ve akciğer kapasitesini artırmaya yardımcı olabileceğini belirtmektedir. Derin nefes egzersizleri aynı zamanda stres ve kaygı ile başa çıkmaya da yardımcı olabilir.

 • Alternatif burun deliği solunumu

Alternatif burun deliği solunumu, yalnızca solunum kontrolüne odaklanır ve akciğer işlevini ve solunum verimliliğini iyileştirmeye yardımcı olmada etkilidir. Gergin sinirlerimizi gevşetmede ve sakinleştirmede de faydalıdır.

 • Büzük dudak solunumu

Bu nefes egzersizinde, dudaklarınızın şekli, hava yollarınızın uzun süre açık kalmasını sağlayarak nefes almayı kolaylaştırır. Büzülmüş dudak solunumu egzersizi gerçekleştirmek kolaydır ve oksijen doygunluğu, egzersiz toleransı ve arteriyel oksijenasyonda iyileşme gösterir.

 • Tutarlı nefes alma

Tutarlı veya eşit nefes alma, akciğer kapasitesini ve solunum dayanıklılığını artıran bilinçli nefes almayı içeren ünlü bir nefes pranayamadır. 

 • Kaburga germe egzersizi

Göğüs kafesi eklemleri ve göğüs duvarı germe egzersizleri, ciğerlerinizi temizlemeye, akciğer kapasitesini artırmaya ve solunum kas tonusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 • Uğultulu arı nefesi

Uğultulu arı nefesi, nefes alıp verme sırasında yüksek sesle uğultu içeren bir nefes egzersizidir. Bu egzersiz, akciğer fonksiyonlarını güçlendirmenin yanı sıra fiziksel, duygusal ve zihinsel sağlığa da fayda sağlar.

Not: Sunulan bilgilerin amacı herhangi bir hastalığı teşhis veya tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek değildir. Tüm bilgiler yalnızca genel bilginize yöneliktir, tıbbi tavsiye veya belirli tıbbi durumların tedavisinin yerine geçmez. Uygulamadan önce bu bilgileri doktorunuzla görüşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir