CHP – İYİ Parti Görüşmeleri Keçiboynuzu Çayı Tüketimini Artırdı

Partiler arası ziyaretler, temaslar siyasetin olmazsa olmazı. Bir kanun teklifinde uzlaşmak, seçim ittifaklarını masaya yatırmak gibi Türkiye’yi yakından ilgilendiren pek çok mesele bu temaslarda müzakere edilir. Buluşmalar ya genel merkezlerde ya da Meclis’teki makamlarda gerçekleşir.

Bazı partilerinse bu buluşmalarda ikram ettiği kendilerine özgü içecekleri vardır. Örneğin Saadet Partisi’nin pek çok bitkinin karışımından oluşan ‘saadet çayı’ ya da HDP’nin ‘kaçak çayı’. İşte bu içeceklerden biri de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun misafirlerine ikram ettiği ‘keçiboynuzu çayı’dır…

Gazete Duvar’da yayımlanan Duvar Arkası’ köşesine göre, soğuk algınlığına karşı koruduğu ve bağışıklığı güçlendirdiği söylenen bu çayın son günlerdeki tüketiminde dikkat çeken bir artış oldu! Sebebi ise İYİ Parti’nin sıklaşan CHP ziyaretleri. Başörtüsü ile ilgili anayasa değişiklik teklifine ilişkin ortak bir tutum arayışında olan iki partinin temsilcileri son günlerde o kadar sık bir araya geldiler ki, İYİ Parti kulislerinde “CHP’nin keçiboynuzu çayı tüketimi çoğaldı” esprileri yapılmaya başlandı.

Altılı Masa’nın ‘geçiş sürecinin’ üç senaryosu

Öte yandan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde, 26 Ocak’ta yapılacak 6’lı masa toplantısı öncesinde trafik hızlandı. “Ortak Politika Metni” ve “Geçiş Süreci Yol Haritası” için son düzenlemeler yapılıyor. İki metin, 30 Ocak’ta paylaşılacak. Altılı masanın cumhurbaşkanı adayının da şubat ayında açıklanacağı belirtiliyor.

Cumhuriyet’ten Sertaç Eş’in haberine göre 6’lı masa kurmaylarından edindiği bilgiye göre, 6 partinin iktidara gelmesi durumunda “güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişte” üç farklı senaryo hazırlandı.

1- 400 vekil ve üzeri: Masadaki partilerin toplam milletvekili sayısı 400 ve üzerinde olursa, “Seçilen ortak cumhurbaşkanı ve oluşturacağı kabine bir yıl görev yapacak.” Bu süreçte güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişte altyapı oluşturulacak ve bir yılın ardından Türkiye seçime gidecek.” Böylece, “Tartışmalı cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine” son verilecek.

2- Referandum aralığı: “6’lı masanın 360 ila 399 arası milletvekili çıkarması” öngörüsünde bulunuluyor. Eğer masadaki partiler bu aralıktaki kadar vekil çıkarabilirse “güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçişe” ilişkin anayasa değişikliği Meclis’te 400 “evet” oyuna ulaşamasa dahi cumhurbaşkanınca referanduma götürülecek. Bu seçenekte ise “cumhurbaşkanı ve kabinenin 2 yıl iktidarda kalması” öngörülüyor.

3- 360 vekilin altı: En kötümser senaryoya göre, muhalefet Meclis’te çoğunluğu sağlayacak ancak güçlendirilmiş parlamenter sistem değişikliği için referanduma gitme yeterliliğine ulaşamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir