Celal Yonat Kimdir? Hayatı, Filmografisi

1 Ocak 1922 yılında Sivas’ta dünyaya gelen Celal Yonat (Arap Celal), 29 Aralık 1993 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Celal Yonat, çoğunlukla küçük karakter rollerinde oynadı.

Celal Yonat, ilkokulu bitirdikten sonra Burhaneddin Tepsi ve İsmail Dümbüllü tiyatro topluluklarında çalışmaya başladı. Celal Yonat, 1948 yılında figüran rolleriyle sinemaya atıldı.

1951 yapımı Barbaros Hayrettin filminden sonra Arap Celal lakabıyla anılmaya başlayan Celal Yonat, yapımcı Kayahan Arıkan, 1969 yapımı Süpermen Fantomaya Karşı filminde Yonatı yapımcı olarak gösterdi.

Fotoromanlarda da yer alan Celal Yonat, Kemal Sunalın başrolünde oynadığı Sosyete Şaban filminde, Yallah cinler, yallah! Kış kış cinler, kış kış! Cin çık, cin çık, cin çık! repliğiyle hatırlanan davulcuyu canlandırdı.

Celal Yonat, sinema, televizyon filmi ve televizyon dizisi olmak üzere 400’e yakın yapımda yer aldı.

Celal Yonat’ın rol aldığı bazı filmler: Battal Gazi Destanı, Keloğlan, Kerem ile Aslı, Sezercik Yavrum Benim, Tarkan Viking Kanı, Tarkan Altın Madalyon, Yaşar Ne Yaşar Ne Yaşamaz, Ben Bir Garip Keloğlanım, Sakar Şakir, Avanak Apti, Kibar Feyzo, Yedi Bela Hüsnü, Şabaniye.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir