Burhan Arpad Kimdir? Hayatı, Eserleri

19 Mayıs 1910 yılında Bursa’nın Mudanya İlçesi’nde dünyaya gelen Burhan Arpad, 3 Aralık 1994 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. İstanbul Ticaret Okulnu bitirdi (1927). Tekel Tütün Fabrikası muhasebe servisinde ve özel şirketlerde memurluk yaptı (1928-1942).

Birisi takma adıyla Servetifünun, Uyanış dergisinde çıkan (1936) ilk öykü ve yazılarından sonra İnanç, Yurt ve Dünya, Adımlar, Yığın, Yürüyüş (1936-1940); Yeditepe, Türk Dili (1950-1971) dergi ve gazetelerinde yazdı.

Salâh Birsel, İhsan Devrim’le birlikte ABC kitap evi’ni (1943), daha sonra Arpad Yayınevi’ni kurdu (1955-1946). Memleket, Hürriyet, Vatan gazetelerinde çalıştı (1947-1952), Vatan’da fıkra yazarlığı yaptı (1957-1962).

Gazete yazılarına bir süre ara verdikten sonra Cumhuriyette haftada bir köşe yazısı yazdı (1970-1992). Son yazılarında çoğunlukla İstanbul’un sorunlarına değindi. Saptadığı aksaklıkları sıraladı. Eski İstanbul kesitleri çizdi.

Öykü ve romanlarında toplumcu gerçekçi açıdan olayları ve kişileri ele alan Arpad, Almanca’dan yaptığı çevirilerle de edebiyat ve kültür dünyamıza katkılar sağladı. Bu yazarlardan başlıcaları şunlar: Erich Maria Remarque, Antoin de Saint Exupery, Anna Seghers, Dimitır Dimov, Karmen Kalçef, Thomas Mann, Stefan Zweig.

Alman ve Avusturya edebiyatları üzerine iki antoloji ve bir edebiyat tarihi yayımladı. 1963 Türk Dil Kurumu Ödülü’nü, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, 1988 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’nü aldı. Ölümünden sonra oğlu Ahmet Arpad tarafından yeni kitapları yayımlandı.

Burhan Arpad’ın eserleri: Gezi Günlüğü (1966), Alnımdaki Bıçak Yarası (1968), Hesaplaşma (1976), Direklerarası, Yok Edilen İstanbul (1983), Bir İstanbul Var İdi… (2000), Taşı Toprağı Altın (2006),

Burhan Arpad’ın çevirileri: Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok (Erich Maria Remarque), Dönüş Yolu (Erich Maria Remarque), İnsanları Seveceksin (Erich Maria Remarque), Tedirgin Hayat (Erich Maria Remarque), Lizbon’da Bir Gece (Erich Maria Remarque), Hayat Kıvılcımı (Erich Maria Remarque), Yıldızın Parladığı Anlar (Stefan Zweig),

Dünün Dünyası (Stefan Zweig), Amok Koşucusu (Stefan Zweig), Yürek Çöküntüsü (Stefan Zweig), Satranç Hikayesi (Stefan Zweig), Yalnızlık Kabusu (Stefan Zweig), Bir Politikacının Portresi (Stefan Zweig), Hikâyeler (Stefan Zweig), Acımak (Stefan Zweig), Amerika (Stefan Zweig), Friderike’ye Mektuplar (Stefan Zweig),

Buddenbrock Ailesi ( Thomas Mann), Transit (Anna Seghers), Ölüler Genç Kalır (Anna Seghers), Tütün (Dimitr Dimov), Proleter Devrimci Dimitrof (Kamen Kalçef), Sonu gelmeyen yol (H.W. Katz), Allahsız Gençlik (Ödön von Horvath), İnsanlık Komedisi (William Saroyan), Eyub (Joseph Roth), Esrarlı Gece (Vicki Baum),

Parçalanmış Üçgen (Fritz Habeck), Gece Yarısı Bir Gemi (Fritz Habeck), Kanayan İspanya (Antoine de Saint Exupéry), Ekmek Ve Şarap (İgnazio Silone), Kiraz Çiçekleri (Yasunari Kawabata), Milliyetçi Sosyalizm (Hans Behrend), Alman Faşizminin Perde Arkası (Hans Behrend 1945), Köyün Çocuğu (E. Eschenbach), Damdaki Kemancı’dan Öyküler (Scholem Alejchem).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir