Büşra Sanay Kimdir? Hayatı, Eserleri

26 Kasım 1986 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Büşra Sanay, İstanbul 50. Yıl İnşaa Lisesi’nden 2003 yılında mezun olduktan sonra gittiği Konya Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı.

2006 yılında eğitim gördüğü üniversitenin televizyon kanalı ÜNTV’de ilk ekran deneyimini sunduğu kültürel program ile yaşadı. Okul bittikten sonra 2008’de CNN Türk haber kanalı ve ardından 2009’da Cumhuriyet Gazetesi’nde staj alarak profesyonel oldu. 2010 yılından itibaren uzun yıllardır çalıştığı CNN Türk haber kanalında hafta içi ve hafta sonu haber kuşaklarında sunuculuk yaptı.

2015 yılında gerçekleştirdiği “Türkiye’de Ensest Gerçeği” konulu özel haberiyle dikkat çeken Sanay ayrıca yine bu konuda yazdığı; Kardeşini Doğurmak: Türkiye’de Ensest Gerçeği adlı piyasaya sürdüğü kitabı ile 2018 yılında; Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Televizyon Sosyal Bilimler Övgü Ödülü ile mükafatlandırıldı.

Tanınmış sümerolog ve bilim insanı Muazzez İlmiye Çığ ile gerçekleştirdiği söyleşilerden derlediği Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı? adlı ikinci kitabı 8 Nisan 2023’te çıkmıştır. Sanay uzun yıllardır çalıştığı CNN Türk kanalındaki görevinden 29 Mart 2021 tarihinde ayrıldığını sosyal medya hesabından duyurdu. Haziran 2021’den itibaren T24 haber sitesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Büşra Sanay’ın eserleri: Kardeşini Doğurmak: Türkiye’de Ensest Gerçeği (2017) ,Yaşadım Demek İçin Ne Yapmalı? (2023).

Büşra Sanay’ın ödülleri: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Televizyon Sosyal Bilimler Övgü Ödülü (2018).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir