Burçin Tetik Kimdir? Hayatı, Eserleri

Sankt Georg Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Türk Edebiyatı ve İngiliz Edebiyatı bölümlerinden mezun olan Burçin Tetik, yükseköğreniminin ardından 2010 yılında yüksek lisans yapmak için gittiği Berlin’e yerleşti.

Berlin Özgür Üniversitesi’nde İngilizce Çalışmaları: Dil, Edebiyat, Kültür bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı. “Konuşan Suskunluklar” başlıklı tezinde soykırımdan hayatta kalan kadınların travmalarının edebiyat alanındaki izdüşümünü inceledi. Öğrenciliği sırasında “Red Riding Ho isimli oyunu yazıp yönetti.

5harfliler, Deli Kadın, Evrensel ve Bianet gibi birçok mecrada Türkçe, Almanca ve İngilizce yazılar yayımladı. Kadın hakları üzerine yazılmış distopik bir öykü olan “Eşçip”, 2015 yılında Türkiye Bilişim Dergisi Bilimkurgu Öykü Yarışması’nda birinci olan Tetik bu ödülü kazanan ilk kadın olmuştur.

Tetik, “”Yarım Saat” isimli öyküsüyle 2018’de Kadın Kadına Öykü Yarışması’nda özel ödül kazandı. İlk öykü kitabı “Annemin Kaburgası”; 2020 yılında yayımlandı. Kitaptaki öykülerde cinsellik, basmakalıp değerler, ebeveyn figürleri ve göçmenlik gibi konuları çok sade ve doğrudan bir dille işledi.

Kuir ve feminist olan Tetik; öykülerinde özellikle kadın hakları ve LGBTİ+ üzerine yoğunlaştır. Bu konu üzerine yazılan öykülerin LGBTİ+ kişiler tarafından yazılması gerektiğini, bu sayede daha gerçekçi olacağı düşüncesini savunmaktadır. Tetik, LGBTİ+ edebiyatının normal edebiyattan ayrıştırılmaması gerektiğini savunmuş, bu anlamda da kendi yazılarının da toplum üzerinde farklılık yaratacağına inanmıştır.

Yaşamına Berlin’de devam Burçin Tetik, video editörlüğü ve çevirmenlik, iki dilli bir Alman gazete platformu olan taz.gazete’de editörlük yaptı; 2015 yılından bu yana Erktolia isimli cinsiyetçilikle mücadele platformunun sosyal medya ve içerik ekibinde yer almaktadır.

Burçin Tetik’in eserleri: Annemin Kaburgası (2020).

Burçin Tetik’in ödülleri: TBD Bilimkurgu Öykü Yarışması Birincilik, “Eşçip” adlı öyküsüyle (2015), Kadın Kadına Öykü Yarışması Özel Ödül, “Yarım saat” adlı öyküsüyle (2018).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir