Avni Dilligil Kimdir? Hayatı, Filmografisi

1 Ocak 1908 yılında Hayfa’da dünyaya gelen Avni Dilligil, 21 Mayıs 1971 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Avni Dilligil’in cenazesi Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.

Edirne Lisesi’nde ve ardından İstanbul Lisesi’nde okudu. Liseyi İstanbul’da bitirdikten sonra, 1927’de Şehir Tiyatroları’nda “Hamlet” oyununda rol alarak sanat hayatına adım attı. Uzun süre Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuk yapan Avni Dilligil, Muhsin Ertuğrul ile aralarında geçen bir münakaşa üzerine Şehir Tiyatroları’ndan ayrıldı.

Daha sonra Ses Opereti, Şehir Tiyatrosu (İzmir), Gençlik Tiyatrosu, Çığır Sahne, Halk Tiyatrosu, Avni Dilligil Tiyatrosu gibi toplulukları da kurmuş, Raşit Rıza Tiyatrosu, Türk Tiyatrosu, Bizim Tiyatroda görev almış, ayrıca 350’den fazla filmde de rol almıştı. 1941 yılında “Kahveci Güzeli” filmiyle sinemada yer aldı.

1950’de “Oğlum İçin” filmiyle yönetmenliğe başladı. Dört film senaryosu yazmıştır. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra aralarında Nejat Uygur, Metin Serezli, Ayşen Gruda, Halit Akçatepe, Hulusi Kentmen gibi pek çok oyuncunun hocalığını yapmış ve geniş kitlelerce tanınmasına vesile olmuştur. “Tiyatroda demokrasi olmaz” lafı kendisiyle özdeşleşmiştir.

Onlarca yapımda rol alan Avni Dilligil’in bilinen filmleri şunlar: Darıldın mı Cicim Bana, Cafer Bey, Yarım Kalan Saadet, Ayşecik’le Ömercik, Kınalı Yapıncak, İntikam Uğruna, Aşk ve İntikam, Dudaktan Kalbe, Gönül Kuşu, Hep O Şarkı, Sevgim Ve Gururum, Torpido Yılmaz, Küçük Hanımın Şoförü, Yankesici Kız, Oğlum İçin, Gönül Kimi Severse, Benli Emine, Hatırla Sevgilim, Küçük Hanımefendi, Sevimli Haydut.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir