Arif Sağ Kimdir? Hayatı, Albümleri

25 Şubat 1945 yılında Erzurum’un Aşkale ilçesine bağlı Dallı köyünde dünyaya gelen Arif Sağ, çocukluk yaşlarında Türk halk müziği sanatçısı Nida Tüfekçi’den eğitim aldı.

Arif Sağ, 1960’lı yılların ortasından itibaren yayınladığı 45’liklerle birlikte Türk halk müziğine getirdiği yenilikle geniş kitlelere yayılmasını sağlamıştır. Arif Sağ, 1975 yılında kurulan İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’na eğitim görevlisi olarak girmesiyle birlikte halk müziği ve bağlama üzerindeki akademik çalışmalarına bu dönemde başladı.

1979 yılında Gurbeti Ben mi Yarattım adını verdiği ilk albümünü yayınlayan Arif Sağ, 1982 yılında Şan Tiyatrosu’nda ilk bağlama resitali konserini verdi. 1983-1987 yılları arasında Arif Sağ ile Musa Eroğlu, Muhlis Akarsu ve daha sonra Yavuz Top ile birlikte yayınladıkları Muhabbet adlı albüm serisiyle modern Türk halk müziğinin temellerini attılar.

Arif Sağ, 1980’li yıllarda albümler ve konserlerin yanı sıra birçok sanatçının albümde söz yazarlığı ve bestecilik yaptı. Ayrıca albüm yapımcılığı yaptı ve birçok öğrenci yetiştiren Arif Sağ, televizyon, radyo ve çeşitli yurt dışı konserinde Türk halk müziğini tanıtarak birçok kişiye ilham kaynağı oldu.

1987-1991 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 18. dönemde SHP milletvekili olarak görev yapan Arif Sağ, 1990’lı yıllardan itibaren dünya çapında turneler, resitaller verdi ve birçok sanatçı ile ortak çalışmalarda bulundu. Arif Sağ, kariyeri boyunca 10 albüm, onlarca 45’lik ve yüzlerce beste bırakarak Türk halk müziğinin en önemli ve etkili isimlerinden olmuş ve birçok sanatçıyı etkilemiştir.

Arif Sağ’ın albümleri: Gurbeti Ben mi Yarattım, İnsan Olmaya Geldim, Başına Döndüğüm, Halay, Ben Çaldım… Siz Söyleyin, Duygular Dönüştü Söze, Biz İnsanlar – Kerbela, Direniş, Umut, Dost Yarası.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir