Arto Tunçboyacıyan Kimdir? Hayatı, Albümleri

4 Ağustos 1957 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Arto Tunçboyacıyan (Arto Tunç), küçük yaşlardan itibaren müziğe ilgi duydu. Joe Zawinul, Al Di Meola, Paul Winter gibi müzisyenlerle çalışan Arto Tunçboyacıyan, Sezen Aksu ile albüm çalışmaları yaptı.

Bütün vurmalı çalgıları rahatlıkla çalabilen Arto Tunçboyacıyan, ”Sezen Aksu’nun Işık Doğudan Yükselir albümünde de iki bestesiyle yer almış, diğerlerine de katkıda bulunmuştu (“Onu Alma Beni Al” ve “Yeniliğe Doğru”). Arto Tunçboyacıyan, bir uçak kazasında ölen ağabeyi ‘Onno Tunç’ için söyledikleri şarkıları, Ara Dinkjian ile birlikte hazırladığı Onno albümü adıyla 1998 yılı Haziran ayında piyasaya sundu.

Arto Tunçboyacıyan’ın bugüne kadar çıkardığı on albümde Anadolu ve Ermeni müziklerinin büyük etkisi görünür. 2000 yılında Los Angeles’ta Ermeni Müzik Ödülleri’nde Ermeni asıllı Amerikalı müzik grubu System of a Down’un kurucusu ve solisti Serj Tankian ile tanışan Tunçboyacıyan grubun Toxicity adlı albümünde yer alan “Aerials” adlı parçanın Hidden Track bölümüne katkıda bulundu.

Arto Tunçboyacıyan, ayrıca yine Serj Tankian ile beraber 2003 yılında Serart adında bir müzik grubu kurup ardından grupla aynı adı taşıyan bir albüm çıkardı. Yaşar Kurt ile birlikte, Yash-ar adlı müzik grubunu kuran Tunçboyacıyan, 1998’den beri Armenian Navy Band’in de üyesidir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir