Almanya’da Kiliseye Saldırı: 7 Ölü 8 Yaralı

Almanya’nın Hamburg kenti Grossborstel semtinde yer alan Yehova Şahitlerine ait bir kilisede gerçekleşen silahlı saldırıda ilk belirlemelere göre 7 kişi öldü, 8 kişi de yaralandı.

Saldırıyı gerçekleştiren kişinin ölenlerin arasında bulunabileceği kaydedilirken, saldırının motivasyonuna ilişkin soruşturma devam ediyor.

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan polis sözcüsü Holger Vehren, ölü ve yaralı sayısını açıklamazken saldırganın kaçtığına dair bir işaret olmadığını, saldırganın ya da saldırganların binada ya da ölenler arasında olabileceğini kaydetti.

Vehren polisin yerel saatle 9.15 sularında saldırıdan haberi olduğunu ve hızla olay yerine gittiğini akatradı. Polis memurlarının olay yerine varınca üst kattan silah sesi duyduklarını, burada bir kişiyi bulduklarını ve bu kişinin saldırgan olabileceğini belirtti. Vehren polisin olay sırasında silah kullanmak zorunda olmadığını aktardı.

Polisin saldırı sırasında binada yapılan etkinliğin ne olduğuna dair bilgisi olmadığı belirtildi.

AP’ye göre Hamburg polisi Twitter’da paylaştığı iletide Hamburg’un Gross Borstel’in yakınındaki Alsterdorf bölgesinde büyük bir operasyon yürüttüğünü belirtti. Polisi Twitter’da yaptığı açıklamada ciddi yaralananlar ve hayati tehlikesi olanların olduğunu bildirdi.

NDR kanalına göre Hamburg polis sözcüsü bir ya da daha çok kişinin yerel saatle 21.00 sıralarında kilisede bulunanlara ateş açtığını söyledi. Sözcü hayatını kaybedenlerin hepsinde kurşun yaraları olduğunu bildirdi.

DPA haber ajansı bölge sakinlerinin telefonlarına uyarı mesajı gittiğini ve sokaklardan uzak durmalarının istendiğini belirtti. DW de bölge sakinlerinden evlerinde kalmalarınının istendiğini belirtti ancak polisin failin kaçtığına dair bir işaret olmadığını söylediğini aktardı.

Hamburg Belediye Başkanı Peter Tschentscher, Twitter’da haberlerin “şok edici” olduğunu söyleyerek kurbanların yakınlarına başsağlığı diledi. Tschentscher, “Güvenlik güçleri tüm hızlarıyla failleri yakalamak ve olayın perde arkasını aydınlatmak için çalışıyor” dedi.

Yehova Şahitleri, 19. yüzyılda ABD’de kurulan ve merkezi New York’un Warwick kasabasında olan uluslararası bir kilisenin parçası. Almanya’da yaklaşık 170 bin olmak üzere dünya çapında yaklaşık 8 milyon 700 bin üyesi olduğunu sanılıyor.

Üyeler, kapı kapı dolaşmak ve halka açık meydanlarda yayın dağıtmak gibi faaliyetleriyle biliniyor. Mezhebin kendine özgü uygulamaları arasında silah taşımayı, kan naklini, bir bayrağı selamlamayı veya laik hükümete katılmayı reddetmek yer alıyor.

Yehova Şahitleri kimdir?

Yehova Şahitleri, 19. yüzyılda Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve merkezi New York’ta bulunan uluslararası bir kilisenin parçasıdır. 170 bini Almanya’da olmak üzere dünya çapında yaklaşık 8,7 milyon üyeye sahip olduğu tahmin ediliyor.

Batı ülkelerinde ‘kapı çalarak’ sıradan halka ulaşmaya çalışan üyeleri, ayrıca kitap dağıtımı gibi misyonerlik faaliyetleriyle biliniyor. Mezhebin kendine özgü uygulamaları arasında kan bağışı ya da laikliği kabul etmeme gibi özellikleriyle de tanınıyor.

Yehova’nın Şahitleri inançları ve bazı uygulamalarından ötürü Rusya gibi kimi ülkelerde ‘aşırılık’ gerekçesiyle yerel otoriteler tarafından yasaklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir