Açlık Sınırı 11 Bin 525, Yoksulluk Sınırı 39 Bin 886 Liraya Yükseldi

Temmuz ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için yapması gereken harcama tutarı 11 bin 525 liraya, açlık sınırı üzerinden yapılan hane halkı tüketim harcamaları yani yoksulluk sınırı ise 39 bin 886 liraya yükseldi.

Haber Merkezi / Temmuz’da günlük harcamalarda en yüksek maliyet grubunu 116 lirayla süt ve süt ürünleri grubu oluşturdu. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken asgari harcama tutarı ise 77 lira olarak hesaplandı. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı 89 lira olurken ekmek için gerekli harcama tutarı günlük 33 lirayı buldu.

Birleşik Metal-İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM) düzenli olarak hesapladığı açlık ve yoksulluk sınırlarının yer aldığı aylık raporunu yayımladı. BİSAM’ın Temmuz raporunda şu ifadelere yer verildi:

“TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) harcama gruplarına göre endeks rakamları, 2003 yıllı madde fiyatları ile İstanbul Halk Ekmek, zincir market cari ay internet fiyatları ve BİSAM Beslenme Kalıbı üzerinden yapılan hesaplamaya göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için aylık yapması gereken harcama tutarı Temmuz 2023 için 11 bin 525 liradır. Bu harcama tutarı sadece gıda için yapılması gereken minimum tutardır. Açlık sınırı üzerinden hanehalkı tüketim harcamaları esas alınarak yapılan hesaplama sonuçlarına göre ise yoksulluk sınırı 39 bin 886 lira olarak gerçekleşmiştir.

Sağlıklı beslenmek için her aile ferdinin alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Yetişkin bir erkeğin sağlıklı ve dengeli beslenmesi için tüketmesi gereken gıdaların aylık karşılığı 3.191 liradır. Bu değer yetişkin bir kadın için 3.031, 15-18 yaş bir genç için 3.235, 4-6 yaş arası bir çocuk için 2.609 liradır. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyeti ise 11 bin 525 lira olarak tespit edilmiştir. Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 39 bin 886 liraya ulaşmaktadır.

Günlük harcama gereksinimi 385 lira

Günlük harcamalarda Temmuz 2023’de en yüksek maliyet grubunu süt ve süt ürünleri grubu 116,31 liralık harcama gereksinimi ile oluşturmaktadır. Et, tavuk ve balık grubu için yapılması gereken minimum harcama tutarı ise 77.82 liradır. Sebze ve meyve için yapılması gereken günlük harcama tutarı ise 89.45 liraya ulaştı. Ekmek için yapılması gereken harcama tutarı günlük 33.38 liradır. Katı yağ ve sıvı yağ ise 20.03 liralık masraf yapılması gereken ürün grubudur. Yumurta için 7.11, şeker, bal, reçel ve pekmez için ise 9.91 lira harcama yapılması gerekmektedir.

Daha dar bir gruplandırmaya göre harcamalarda süt ve süt ürünlerinin payı yüzde 30.3 ile en yüksek paya sahiptir. Et, yumurta ve kurubaklagil grubunun payı yüzde 27.3 ile ikinci sıradadır. Sebze ve meyvenin harcamalar içindeki payı yüzde 23.3’tür. Ekmek, makarna vb. için ise pay yüzde 11.3’tür. Diğer gıda harcamalarının toplam içindeki payı ise yüzde 7.8’dür.

Her bir aile ferdinin sağlıklı beslenmesi için gereksinim duyduğu gıda grubu ve alması gereken kalori miktarı farklılık göstermektedir. Örneğin tüketilmesi gereken ekmek miktarı kadın ve erkek açısından anlamlı düzeyde farklıdır. Süt ve süt ürünleri tüketiminde 10-18 yaş arasındaki bir gencin harcama gereksinimi, yetişkin erkek ve kadından fazlayken, yumurta 4-6 yaş grubu için daha önemlidir. Günlük 384.1 liralık harcama içinde en maliyetli tüketim kalemi yaklaşık 32.49 lira ile 10-18 yaş arası bir gencin tüketmesi gereken süt ve süt ürünleri miktarıdır. 4-6 yaş arası bir çocuğun tüketmesi gereken yumurta miktarı yetişkinlerden fazladır.”

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir