ABD Başkanı Biden: Hamas’ın Kazanmasına İzin Vermeyeceğim

Oval Ofis’te Ulusa Sesleniş konuşması yapan ABD Başkanı Joe Biden, “İsrail ve Ukrayna’nın başarılı olmasını sağlamak, Amerika’nın ulusal güvenliği açısından hayati önem taşıyor” dedi ve ekledi: Putin’in Ukrayna’daki güç ve kontrol iştahını durdurmazsak, kendisini Ukrayna ile sınırlamayacaktır.

Joe Biden, Hamas ve Putin’in kazanmasına izin vermeyeceğini söyledi. Biden ayrıca, “Açık bir şekilde Yahudi karşıtlığı ve İslamofobiyi reddetmeliyiz” vurgusunu yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Oval Ofis’te Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. Biden, konuşmasında, İsrail hava kuvvetlerine yönelik yapacakları mali destek için Kongre’ye acil bir talepte bulunacağını söyledi.

“Demir Kubbe’nin İsrail gökyüzünü korumaya devam edeceğinden emin olmalıyız” diyen Biden, “İsrail’in, bugün ve daima, halkını korumak için gereken her şeye sahip olduğundan emin olmalıyız” dedi.

Biden, Kongre’ye göndereceği “İsrail’in güvenliğine yönelik benzeri görülmemiş bir taahhüt” olarak nitelediği paketin, askeri niteliği de artıracağını belirtti.

Amerikan Başkanı olarak rehin tutulan Amerikalılardan daha büyük bir önceliğinin olmadığını kaydeden Biden, Hamas’ın “dünyaya katıksız bir kötülük getirdiğini” söyledi.

Gazze’deki hastane saldırısında ölenler de dahil, her iki taraftan da hayatını kaybeden insanların ailelerine taziye mesajı gönderen Biden, Filistinlilerin “trajik bir şekilde hayatını kaybetmesinden dolayı duyduğu üzüntüyü” dile getirdi.

Biden, hastane saldırısının İsrailliler tarafından yapılmadığını savundu. Çatışma ve kaosun dünyanın diğer bölgelerine, özellikle de Orta Doğu’ya yayılması riskinin olduğunu ifade eden Biden, “ABD ve müttefiklerinin Orta Doğu için daha iyi bir gelecek inşa etmek için çalıştıklarını” söyledi.

Biden, Hamas ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i mukayese etti ve “Hamas ve Putin farklı tehditler sunuyor. Ancak şu noktada birleşiyorlar: Her ikisi de sınırındaki demokrasiyi tamamen yok etmek istiyor” diye konuştu.

ABD Başkanı, Amerikalıların çatışmaların kendilerinden çok uzak olduğunu düşünmesinin ve de üzerine bunun kendileri için neden önemli olduğunu sormasının doğal olabileceğini aktardı.

Biden, “İsrail ve Ukrayna’nın başarılı olmasını sağlamak, Amerika’nın ulusal güvenliği açısından hayati önem taşıyor” dedi ve şöyle devam etti: Putin’in Ukrayna’daki güç ve kontrol iştahını durdurmazsak, kendisini Ukrayna ile sınırlamayacaktır.

ABD Başkanı Biden, Hamas ve Putin’in kazanmasına izin vermeyeceğini söyledi. (Kaynak: BBC Türkçe)

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir