2022’de 4 bin 710 Kişi Kara Mayınları Nedeniyle Hayatını Kaybetti

2022 yılında yüzde 85’i sivil olmak üzere 4 bin 710 kişi anti personel (kara) mayınları ve savaş kalıntısı patlayıcılar nedeniyle hayatını kaybetti. Mayınlar nedeniyle can kayıplarının en yüksek olduğu ülkeler Suriye ve Ukrayna oldu.

Bosna Hersek, Kamboçya, Hırvatistan, Etiyopya, Irak, Türkiye ve Ukrayna, en çok kara mayını bulunan ülkeler arasında yer alırken, dünya çapında 55 devlet ve 5 diğer bölgede anti personel mayını bulunuyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi’nde 20-24 Kasım’da düzenlenecek “25. Mayın Yasağı Sözleşmesi Taraf Ülkeleri Toplantısı” öncesinde Kara Mayınlarının Yasaklanması için Uluslararası Kampanya (ICBL), “2023 Kara Mayını Takip Raporu”nu yayınladı.

Bianet’in aktardığına göre, 2022’de yüzde 85’i sivil olmak üzere 4 bin 710 kişi anti personel (kara) mayınları ve savaş kalıntısı patlayıcılar nedeniyle hayatını kaybetti.

Rapora göre mayınların neden olduğu can kayıplarının en yüksek olduğu ülkeler Suriye ve Ukrayna oldu. Suriye’de 834 ve Ukrayna’da 608 kişi kara mayınları nedeniyle hayatını kaybetti.

Yemen ve Myanmar’daki çatışmalarda, mayınlar nedeniyle 500’den fazla kişi hayatını kaybetti.

Myanmar ve Rusya’nın 2022’de Ottawa Anlaşması’na uymadığı, Kolombiya, Hindistan, Myanmar, Tayland ve Tunus’ta da “devlet dışı silahlı aktörlerin” anti personel mayın kullandığı kaydedildi.

Ottawa Anlaşması’nın taraflarından Bosna Hersek, Kamboçya, Hırvatistan, Etiyopya, Irak, Türkiye ve Ukrayna, en çok kara mayını bulunan ülkeler arasında yer alıyor. Rapora göre dünya çapında 55 devlet ve 5 diğer bölgede anti personel mayını bulunuyor.

Ayrıca, sözleşmenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, sözleşmenin tarafı 30 ülkede 169 bin 276 anti personel mayın imha edilerek 219 kilometre kare alan mayından temizlendi.

Özellikle Kamboçya ve Hırvatistan’da, 2022’ye dek mayın döşeli alanın yaklaşık yüzde 60’ının temizlendiği belirtildi.

1 Mart 1999’da yürürlüğe giren ve Ottawa Anlaşması olarak da bilinen “Mayın Yasağı Sözleşmesi”, mayınların üretimini, kullanımını, depolanmasını ve devredilmesini yasaklıyor.

Tam adı “Anti-Personel Mayınların Kullanımının, Depolanmasının, Üretiminin ve Devredilmesinin Yasaklanması ve Bunların İmhası ile İlgili Sözleşme” olan Ottawa Antlaşması’na 164 ülke taraf olurken, bunlardan 132’si anlaşmayı imzalayıp onayladı.

Sözleşmeyi imzalayan ülkelerin hiçbiri kara mayını üretmiyor.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir