Gümüşhane: Gümüştuğ Köyü Kemer Köprüleri

Gümüşhane’nin Torul İlçesi Gümüştuğ Köyü sınırları içerisinde üç adet kemer köprü bulunmaktadır. 

Haber Kaos ekibi olarak bu köprüleri sizler için derledik.

Yazılıtaş Köprüsü:

Çit Deresi üzerinde yer alan köprünün ayakları anakaya kütlesi üzerine oturtulmuştur. Tek gözlü kemer köprünün kemer gözü yuvarlaktır.

Kemer kısmı düzgün yonu taş, diğer kısımlar moloz taş işçiliklidir. Uzunluğu yaklaşık 13 m, genişliği yaklaşık 3,70 m, yüksekliği ise yaklaşık 9 m’dir.

Orta Mahalle Köprüsü:

Köy merkezinden 1 km uzaklıktadır. Aşağı Mahalle Kilisesi’nin alt seviyesindeki dere üzerindedir. Ayakları anakaya kütlesi üzerine oturmaktadır. Tek gözlüdür. Kemer kısmı düzgün yonu taş, diğer kısımları moloz taş işçiliklidir.

Köprün üst döşemesi betonarme olarak her iki yana doğru genişletilmiştir. Köprü ayakları ve tempan duvarları da betonarme olarak onarılmıştır. Uzunluğu yaklaşık 9 m, genişliği yaklaşık 3 m, yüksekliği ise 5 metredir.

Yukarı Mahalle Köprüsü:

Baş Mahalle’dedir. Aşağı Mezra Şapeli’ni Baş Mahalleye bağlamaktadır. Tek gözlüdür. Yuvarlak kemerlidir. Kemer kısmı düzgün yonu taş, diğer kısımları moloz taş işçiliklidir.

Yüksekliği yaklaşık 3,5 m, uzunluğu ise yaklaşık 9-10 m’dir. Taş korkuluklarının çok az bir bölümü sağlam olup bir bölümünün korkuluk yüksekliği yaklaşık 40 cm’dir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir