Zayıf, Kilolu Veya Obezsem Egzersiz Yapabilir Miyim?

Düzenli egzersiz (fiziksel aktivite), kalp hastalığı ve felç de dahil olmak üzere birçok hastalık riskinizi azaltmanıza, ayrıca depresyon, tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon gibi bazı durumların semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Haber Merkezi / Sağlıklı bir kiloya ulaşmak veya bu kiloda kalmak, güç ve dayanıklılık oluşturmak için farklı türde fiziksel aktiviteler yapılmalıdır.

Çoğu kişi kilo vermek için doğru miktarda sağlıklı gıda alması gerekir. Artan egzersiz veya fiziksel aktivite kilo vermeye yardımcı olabilir, ancak sağlıklı yiyecekler (yağsız protein, kepekli tahıllar, sebzeler ve meyveler) seçmek, birçok insanın sağlıklı bir kiloya ulaşması için en iyi yoldur.

Kilo vermemin en iyi yolu nedir?

Sağlıklı beslenmeyi artan egzersiz ile birleştirmek en iyisidir. Herhangi bir kilo verme programına başlamadan önce doktorunuz konuşun. Kilo vermeniz için en iyi yolu bulmak için sizinle birlikte çalışabilir.

Çevreniz ve yaşamınızın diğer bölümleri  kilo vermeyi zorlaştırabilir. Kilo almanıza, daha fazla uyumanıza veya stresle başa çıkmanıza neden olabilecek herhangi bir ilaç hakkında doktorunuzla konuşmak gibi kilo vermenize yardımcı olabilecek başka adımlar da atabilirsiniz.

Güvenli bir şekilde kilo vermek için kaç kaloriye ihtiyacım var?

Herkesin fiziksel ihtiyaçları farklıdır. Fiziksel olarak aktif olmadığınızda ne kadar hızlı kalori yaktığınız, spesifik genlerinize, biyolojinize ve geçmişinize bağlı olarak diğer insanlardan çok farklı olabilir.

Fazla kilonuz veya obeziteniz varsa, kalori saymak kilo vermenize yardımcı olabilir. Sağlıklı yiyecekler yemeye odaklandığınızda kilo kaybı da olur. Kalorileri çoğunlukla yağsız protein, kepekli tahıllar ve meyve ve sebzelerden almak, güvenli bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yetişkin bir kadın için hiçbir diyet günde 800 kaloriden az olmamalıdır. Kilo vermek için her gün aldığınız kalori miktarını sınırlamaya karar verirseniz, önce doktorunuzla konuşun. Doktorunuz, kilo vermeye çalışırken vücudunuz için sağlıklı ve güvenli bir kalori miktarı belirlemenize yardımcı olabilir.

Hedeflenecek tam kalori sayısı yaşınıza, boyunuza ve kilonuza ve ne kadar aktif olduğunuza bağlıdır. Kaç kaloriye ihtiyacınız olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Kadınlar erkeklerden farklı mı kilo veriyor?

Evet ve hayır. Erkekler genellikle kadınlardan daha hızlı kilo verir. Ancak zamanla, kilo kaybı genellikle kadınlar ve erkekler arasında eşitlenir.

Erkekler genellikle daha fazla kaslı olduğu için daha hızlı kilo verebilirken, kadınlar daha fazla yağa sahip olduğu için daha yavaş kilo verir. Kas yağdan daha fazla kalori yaktığından, erkekler, kadınlardan daha fazla kalori yakabilir.

Erkekler ortalama olarak kadınlardan daha iri oldukları ve daha fazla kasları olduğu için, erkekler kadınlara kıyasla kilo verirken genellikle daha fazla kalori alabilirler. Porsiyon kontrolü özellikle kadınlar için önemli olabilir.

Ne kadar hızlı kilo vermeye çalışmalıyım?

Hemen çok kilo vermek cazip gelebilir. Ancak yavaş yavaş kilo veren kadınların kilo verme olasılığı daha yüksektir. Hedefleriniz hakkında doktorunuz konuşun. Doktorunuz sağlıklı bir beslenme ve egzersiz planı geliştirmenize yardımcı olabilir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir