Zafer Partisi Lideri Ümit Özdağ Hakkında Soruşturma!

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” ve “yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” suçlamalarıyla hakkında soruşturma açtığını duyurdu.

Haber Merkezi / Zafer Partisi Lideri Özdağ’ın sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, “13 milyon sığınmacı ve kaçağı geri yollamak için siyasi mücadeleye devam edeceğiz. Beni hapse atmakla korkutamazsınız. Bu güzel ülkenin Lübnan ve Suriye olmaması için verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, sosyal medya hesabın kendisi hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. Özdağ, karara tepki göstererek şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye’de 13 milyon sığınmacı ve kaçak var. Bunlara on milyarlarca dolar harcadık ve harcıyoruz. Erdoğan’ın yanlış politikalarından dolayı ülkemizde emperyalizmin her an istismar edebileceği bir sosyolojik yapı oluştu. Göç enflasyonu azdırdı, pahalılığı ve işsizliği artırdı. Sınırlarımız delik deşik oldu. Gençlerimiz uyuşturucu batağında.

Bir çok gencimiz sığınmacılar tarafından öldürüldü. Suriyeliler Türklerde. 3 kay hızlı artıyor. Bunları söylemek ve 13 milyon sığınmacı ve kaçağı geri yollamak için siyasi mücadeleye devam edeceğiz. Beni hapse atmakla korkutamazsınız. Bu güzel ülkenin Lübnan ve Suriye olmaması için verdiğimiz mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

İYİ Parti’den ayrılan Ümit Özdağ, 2021 yılında parti kurma çalışmalarına başladı ve Ayyıldız Hareketi’ni başlattı. 26 Ağustos 2021’de Ümit Özdağ’ın genel başkanlığında Zafer Partisi kuruldu. Özdağ ve Zafer Partisi, halkın sığınmacılar konusundaki şikayet ve düşüncelerini siyasete taşıyarak gündeme getirdi. Hükûmetin sığınmacı politikalarını eleştirdi ve bu konuda parti politikaları açıkladı.

Özdağ, 2023’te yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi için Mansur Yavaş’ı adaylığa davet etti. Ancak Mansur Yavaş, bu açıklamaların bilgisinin dışında yapıldığını söyledi. 2023’te Zafer Partisi’nin de içinde bulunduğu ATA İttifakı, cumhurbaşkanlığı seçimi Sinan Oğan’ı aday gösterdi.

Sinan Oğan cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için gerekli olan 100.000 imzayı 26 Mart 2023 tarihinde toplamış, böylece Ümit Özdağ’ın daha önceden aday olmasını desteklediği destekleme kararı da son bulmuştur.

2023 Genel seçimlerinde zafer partisi yüzde 2,23 oranıyla toplamda 1 milyon 215 bin 264 kişinin oyunu aldı.[24] Ümit Özdağ bu sonucun ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Sevgili Zafer Partililer, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Atatürk’ün ruhunu şad edecek bir sonuç alamadığım ve sizleri zafere götüremediğim için hepinizden özür dilerim.” açıklamasında bulunmuştur.

14 Mayıs 2023 seçimlerinden sonra Cumhurbaşkanlığı seçimleri 2. tura kalmış ve ATA ittifakı cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, 2. tura kalamamıştır. Sinan Oğan, seçimlerden yaklaşık 1 hafta sonra, 2. tur için Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleme kararı aldı. Aynı gün ATA İttifakı resmen dağıldı.

Özdağ, Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı istişareler ve yazılı antlaşma akabinde 24 Mayıs 2023 tarihinde ortak basın toplantısı düzenlemiş ve 2. Tur Cumhurbaşkanlığı seçimleri için millet ittifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı almıştır.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir