Yüz Tüylerinden Kalıcı Olarak Nasıl Kurtulunur?

Yüz tüyleri kadınlarda duygusal bir yüke neden olabilir; araştırmalar, aşırı yüz tüyleri sorunu yaşayan kadınların sıklıkla klinik düzeyde kaygı yaşadıklarını göstermektedir.

Haber Merkezi / Yakın zamanda yapılan bir araştırma, yüz tüyleri olan kadınların haftada bir buçuk saatten fazla zamanını bu sorunla başa çıkmaya harcadığını ortaya koymaktadır. Peki, yüz tüylerinden kalıcı olarak kurtulmanın basit ve etkili yolları nelerdir?

Kadınlardaki aşırı yüz tüyleri, genel olarak, hirsutizm androjen adı verilen erkek hormonlarının fazlalığına atfedilir. Diğer nedenler arasında, konjenital adrenal hiperplazi (adrenal bezlerini etkileyen kalıtsal bir tıbbi durum), obezite veya hızlı kilo alımı ve kas yapmak isteyen kişilerin normalde tükettiği anabolik steroidlerin alımı yer alır.

Uzmanlar, yüzde veya vücudun diğer bölgelerinde aşırı derecede tüy büyümesinin en yaygın nedeninin PCOS (polikistik over sendromu) olduğunu ifade ediyor.

Yüz kıllarına karşı sert kimyasal önlemler yerine, bu basit ama etkili ev çözümleri yüz kıllarından kalıcı olarak kurtulmanıza yardımcı olabilir:

Nohut unu maskesi: Bir kasede yarım su bardağı nohut unu, 2 çay kaşığı zerdeçal tozu, yarım çay kaşığı taze krema ve yarım su bardağı sütü bir macun haline gelene kadar karıştırın. Tüylerin belirgin olduğu bölgeye uygulayın ve 20 – 30 dakika bekleyin. Tüylerin çıkış yönünün tersine nazikçe ovalayın ve ılık suyla yıkayın. En iyi sonuç için bu maskeyi haftada en az iki kez uygulayın.

Papaya ve zerdeçal maskesi: Bir kasede 2 yemek kaşığı papaya ezmesi, yarım çay kaşığı zerdeçal tozu ve 5 yemek kaşığı aloe vera jelini bir macun oluşturmak için karıştırın. Macunu tüy görülen bölgeye uygulayın. Kuruyana kadar yaklaşık 20 dakika bekletin. Tüylerin çıkış yönünün tersine ovalayarak çıkarın.

Nohut unu ve gül suyu: 3 yemek kaşığı nohut unu, bir yemek kaşığı gül suyu ve bir çay kaşığı limon suyunu bir kasede iyice karıştırın. Tüy büyümesinin belirgin olduğu bölgelere uygulayın. Yaklaşık 30 dakika veya tamamen kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi dairesel hareketlerle ovalayarak çıkarın.

Bal ve limon maskesi: Bir limonun suyunu yarım yemek kaşığı balla karıştırarak yumuşak bir macun elde edin. Karışımı etkilenen bölgeye uygulayın ve 20 – 25 dakika bekletin ve tüylerin çıkış yönünün tersine ovalayarak çıkarın.

Muz ve yulaf ezmesi peelingi: Bir kasede bir ezilmiş muzu üç çay kaşığı yulaf ezmesiyle karıştırın. Yüzünüze dairesel hareketlerle 15 – 20 dakika masaj yapın ve suyla yıkayın. En iyi sonuç için bu maskeyi haftada en az iki kez uygulayın.

Pirinç unu, zerdeçal ve süt: 3 yemek kaşığı pirinç unu, bir yemek kaşığı zerdeçal tozu ve 2 yemek kaşığı sütü bir macun elde edinceye kadar karıştırın. Gerekirse su ekleyin. Bu maskeyi etkilenen bölgelere uygulayın ve 30 dakika bekleyin ve tamamen kuruduktan sonra ılık suyla yıkayın.

Arpa ve süt peelingi: 2 yemek kaşığı arpa tozunu birer yemek kaşığı süt ve limon suyuyla karıştırarak macun kıvamına getirin. Yüzünüze uygulayın ve 20 dakika kurumasını bekleyin. Ilık suyla yıkayın.

Yumurta ve mısır unu maskesi: 2 çay kaşığı şekeri bir çay kaşığı mısır unu ve bir yumurta ile koyu bir macun haline gelene kadar karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 – 20 dakika kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra nazikçe soyun ve en iyi sonuç için haftada üç kez tekrarlayın.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir