YRP Lideri Erbakan, Seçimlerle İlgili Kararını Yarın Açıklayacak

31 Mart’ta yapılması planlanan yerel seçimler yaklaştıkça, partilerinde çalışmaları hız kazandı. Bu kapsamda Yeniden Refah Partisi (YRP) Genel Başkanı Fatih Erbakan, programında değişiklik yaptı.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın haberine göre; YRP Lideri Fatih Erbakan, yerel seçimlerle ilgili kararını yarın parti genel merkezinde açıklama kararı aldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala başkanlığındaki görüşme heyeti dün YRP Genel Merkezi’ne giderek, ittifak için bir kez daha nabız yoklamıştı.

Edinilen bilgiye göre birçok yerde adaylarını ilan ettiğini ve geri çekmelerinin parti tabanında tepki yaratacağını belirten AK Parti heyeti, Malatya Büyükşehir ile Ankara ve İstanbul’da bazı ilçelerde adaylarının desteklenmesini isteyen YRP’den tutumunu esnetmesini istedi.

AK Parti heyetinin, belediye başkanlığı vermeye yanaşmadığı, daha çok belediye meclis üye sayısını artırabilecekleri mesajı verdiği öğrenildi.

YRP, MHP’yi emsal gösterdi

YRP heyeti ise Türkiye’deki oy oranlarının İstanbul ve Türkiye genelinde MHP düzeyinde olduğunu savunarak, “MHP’ye bir çok yeri verdiniz, ama aynı yaklaşımı bize göstermiyorsunuz” mesajıyla, taleplerinden vazgeçmeyeceklerini ilettiler.

Edinilen bilgiye göre YRP yönetimi, AK Parti’yle görüşmeden sonra Genel Başkan Fatih Erbakan’a bilgi verdi. Ancak şu anda ittifak noktasında olunmadığı, AK Parti’den yeni bir öneri gelmesi halinde, kapıların kapatılmaması görüşü benimsendi.

YRP AK Parti’den, Malatya Büyükşehir’in yanı sıra, İstanbul’da Sultanbeyli, Sultangazi, Arnavutköy, Ankara’da Çubuk ya da Pursaklar’da AK Parti’nin aday çıkarmayıp, kendi adaylarını desteklemesini istiyor.

Bu gelişmelerin ardından YRP’den, Genel Başkan Fatih Erbakan’ın, yerel seçimler öncesi partisinin ittifak kararını, Cumartesi günü saat 14.00’de parti genel merkezinde açıklayacağı duyurusu yapıldı.

AK Parti heyetinin Perşembe akşamı için görüşmek istemesi üzerine Erbakan, Cumartesi günü yeni adaylarını ve ittifak kararını açıklayacağı toplantısını, Pazartesi gününe ertelemişti.

Erbakan’ın, AK Parti’den yeni bir açıklama veya randevu talebi gelmemesi halinde, seçime tek başına girme kararı açıklayabileceğini belirten parti kaynakları, “Ama mesela Cumhurbaşkanı arar veya yeni bir görüşme talebi olursa, bizim kapımız açık. O nedenle şimdiden kendimizi ittifak oldu, olmadı diye bağlamıyoruz” değerlendirmesi yaptılar.

YRP, ittifak sağlanamaması halinde, Ankara ve İstanbul adaylarını en geç Pazartesi günü açıklamayı planlıyor.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir