Volodimir Zelenskiy: ABD, Ukrayna’ya İhanet Etmeyecektir

Kiev’de düzenlediği yıl sonu basın toplantısında konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkesinin Rusya’ya karşı yürüttüğü savaşta ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) desteğinin süreceğine inandığını söyledi.

ABD Senatosunda çoğunluğa sahip olan Cumhuriyetçiler, Aralık ayının başında Ukrayna ve İsrail’e yardım öngören 106 milyarlık paketin oylamaya sunulmasını engellemişti. Paket, Ukrayna’ya 61,4 milyar dolar, İsrail’e ise 14,3 milyar dolar yardım öngörüyordu.

Ukrayna’da savaşın ne zaman biteceğini kestiremediğini ifade eden Zelenskiy, Rusya ile olası müzakereleri de reddetti. Zelenskiy, “Rusya’nın bu konuda bir talebi olduğunu görmüyorum. Eylemlerinde bunu görmüyorum. Gördüğüm tek şey söylemlerindeki kibir ve cinayet” şeklinde konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, başkent Kiev’de bugün düzenlediği yıl sonu basın toplantısında Ukrayna’daki savaşa ilişkin açıklamalarda bulundu. ABD Kongresinde Ukrayna’ya yönelik yardımların Cumhuriyetçiler tarafından engellenmesine atıfta bulunan Zelenskiy, “Eminim ki ABD bize ihanet etmeyecektir” dedi.

Rusya’nın geçen yıl Şubat ayından bu yana devam eden saldırılarına karşı Ukrayna’nın savunmasında maddi desteğin çok önemli olduğuna işaret eden Zelenskiy, “Amerikalı ortaklarımız bu yardımı beklediğimizi bilmeliler. Bunun ne için gerekli olduğunu, durumu nasıl etkileyeceğini ayrıntılarıyla biliyorlar” şeklinde konuştu.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, ABD’de 2024 yılında yapılacak seçimleri eski Başkan Donald Trump’ın kazanması halinde bunun Ukrayna’daki savaşı da etkileyebileceğini söyledi. Zelenskiy, “Kim olursa olsun müstakbel başkanın Ukrayna’ya yönelik politikası daha mesafeli ve daha tasarruflu olursa, kanımca bunların savaşın gidişatında da güçlü etkileri olur” şeklinde konuştu. Zelenskiy, Trump’ın kazanması halinde de Ukrayna’ya karşı “kuşkusuz daha farklı bir politika izleyeceğini” söyledi.

Ukrayna Devlet Başkanı basın toplantısında, AB’nin de 50 milyar euroluk ek mali yardımları yakında onaylamasını beklediğini söyledi. AB liderleri geçen hafta Brüksel’deki zirvede Ukrayna’nın AB’ye üyeliği için müzakerelerin başlamasına onay vermişti. Ancak Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna’ya 50 milyar euroluk ek mali yardımları veto etmişti.

Orban ile görüşmek istediğini belirten Zelenskiy, “Komşu ülkeleriz ve sorunlarımıza çözüm bulmaya çalışıyoruz, ama bunun için de bir toplantı yapmamız gerekiyor” dedi.

Ukrayna’da savaşın ne zaman biteceğini kestiremediğini ifade eden Zelenskiy, Rusya ile olası müzakereleri de reddetti. Zelenskiy, “Rusya’nın bu konuda bir talebi olduğunu görmüyorum. Eylemlerinde bunu görmüyorum. Gördüğüm tek şey söylemlerindeki kibir ve cinayet” şeklinde konuştu.

Vladimir Putin: Rusya, müzakereye hazır

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, isterlerse Ukrayna’nın geleceği hakkında Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ile konuşmaya hazır olduklarını ancak ulusal çıkarlarını savunacaklarını söyledi.

2022’de Ukrayna’ya asker gönderen Putin barış hakkında konuşmaya hazır olacağını defalarca dile getirse de Batılı yetkililer Rus liderin kasım ayındaki ABD başkanlık seçimlerinden sonra bu yönde gerçek bir çaba sarf etmesini bekliyor.

Putin, ordu komutanlarıyla yapılan bir toplantıda “Ukrayna, Avrupa ve ABD’de Rusya’ya karşı saldırgan olanlar müzakere yapmak mı istiyorlar? Bırakın yapsınlar. Ama biz bunu ulusal çıkarlarımıza dayanarak yapacağız,” ifadelerini kullandı. “Bizim olandan vazgeçmeyeceğiz” diyen Putin, Rusya’nın Avrupa ile kavga etme niyetinde olmadığını da sözlerine ekledi.

Rusya, halihazırda Ukrayna’nın uluslararası alanda tanınan topraklarının yaklaşık yüzde 17,5’ini kontrol ediyor. 2014 yılında Kırım’ı ilhak eden Rusya geçen yıl Ukrayna’nın dört bölgesi üzerinde de hak iddia etti ve kısmen kontrollerini ele geçirdi.

(Kaynaklar: DW Türkçe, Euronews Türkçe)

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir