TÜİK Duyurdu: Tüketici Güven Endeksi 77,4’e Yükseldi

Tüketici Güven Endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,6 oranında yükseldi. Böylece kasım ayında 75,5 olan Tüketici Güven Endeksi, aralık ayında 77,4 olarak kayıtlara geçti.

Haber Merkezi / Tüketici Güven Endeksi, kasım ayında 75,5 olarak kayıtlara geçmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Tüketici Güven Endeksi Kasım 2023 verilerini açıkladı. Buna göre; Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, kasım ayında 75,5 iken aralık ayında yüzde 2,6 oranında artarak 77,4 oldu.

Alt endekslerden, mevcut dönemde hanenin maddi durumu yüzde 3,4 artışla 63,4, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 2,1 artışla 76,1, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi yüzde 3,3 artışla 75,8’e yükselirken, gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi yüzde 2,0 artışla 94,5 seviyesine yükseldi.

Tüketici güven endeksi nedir ve neden önemlidir?

Tüketici güven endeksi, aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülmektedir.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

Tüketici eğilimine ilişkin endekslerden, tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksinin artması iyimser durumu, azalması ise kötümser durumu göstermektedir.

Benzer şekilde tüketici fiyatlarının değişimine ilişkin düşünce ve beklenti endekslerinin artması tüketici fiyatlarında düşüş düşüncesini/beklentisini, azalması ise tüketici fiyatlarında artış düşüncesini/ beklentisini göstermektedir. İşsiz sayısı beklentisi endeksinin artması işsiz sayısında azalma beklendiğini, endeksin azalması ise işsiz sayısında artış beklendiğini ifade etmektedir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir