TÜİK Duyurdu: Tüketici Güven Endeksi 68’e Geriledi

Tüketici Güven Endeksi, ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 15,1 oranında geriledi. Böylece temmuz ayında 85,1 olan Tüketici Güven Endeksi, ağustos ayında 68 olarak kayıtlara geçti.

Haber Merkezi / Tüketici Güven Endeksi, haziran ayında 85,1 olarak kayıtlara geçmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2023 Ağustos ayına ilişkin Tüketici Güven Endeksini açıkladı.

Buna göre, Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, Temmuz ayında 80,1 iken Ağustos ayında %15,1 oranında azalarak 68,0 oldu.

Alt endekslerden, mevcut dönemde hanenin maddi durumu yüzde 12,9 azalışla 56,2, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durum beklentisi yüzde 19,6 azalışla 63,7, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi yüzde 23,2 azalışla 63,1 ve gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi yüzde 5,7 azalışla 89 seviyelerine geriledi.

Tüketici güven endeksi nedir ve neden önemlidir?

Tüketici güven endeksi, aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin maddi durum ve genel ekonomiye ilişkin mevcut durum değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri, harcama ve tasarruf eğilimleri ölçülmektedir.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

Tüketici eğilimine ilişkin endekslerden, tüketimin finansmanı amacıyla borç kullanma ihtimali endeksinin artması iyimser durumu, azalması ise kötümser durumu göstermektedir.

Benzer şekilde tüketici fiyatlarının değişimine ilişkin düşünce ve beklenti endekslerinin artması tüketici fiyatlarında düşüş düşüncesini/beklentisini, azalması ise tüketici fiyatlarında artış düşüncesini/ beklentisini göstermektedir.

İşsiz sayısı beklentisi endeksinin artması işsiz sayısında azalma beklendiğini, endeksin azalması ise işsiz sayısında artış beklendiğini ifade etmektedir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir