Tugay Toksöz Kimdir? Hayatı, Filmleri

17 Mart 1937 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Tugay Toksöz, 25 Haziran 1988 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Asıl adı Seyyid Togay olan Tugay Toksöz’ün naaşı Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Sultan Ahmet Ticari İlimler Akademisinde okuduğu yüksek öğrenimini 3. sınıfta bırakan Tugay Toksöz, bir süre tercümanlık yaptı. Tugay Toksöz, Devlet Demir Yolları’nda memur iken 1964 yılında mahalle arkadaşı Tunç Okan ile beraber SES mecmuasının düzenlediği yarışmaya katılır. Yarışma sonunda Tunç Okan birinci olurken Tugay Toksöz ikinci oldu.

Tugay Toksöz, 1965 yılında senaryosunu Sadık Şendil‘in yazdığı, yönetmenliğini Ertem Eğilmez‘in yaptığı ve başrollerinde Kartal Tibet, Selda Alkor, Reha Yurdakul, Adnan Şenses, Münir Özkul, Hüseyin Baradan, Ali Şen (oyuncu), Danyal Topatan‘ın oynadığı “Senede Bir Gün” adlı film ile sinema oyunculuğuna başladı.

Tugay Toksöz, 1965 yılında Vahi Öz, Sadri Alışık, Esen Püsküllü, Mualla Sürer, Erol Büyükburç‘un oynadığı “Horoz Nuri” adlı film ile ikinci filminde oynadı. Tugay Toksöz, 1969 yılında senaristi ve yönetmeni Orhan Elmas olan “Dişi Eşkıya” filminde başrolde olarak Hülya Darcan, Danyal Topatan, Kazım Kartal ile beraber oynadı.

Tugay Toksöz, 1969 yılında senaristi Duygu Sağıroğlu, Memduh Ün, Orhan Elmas olan ve yönetmenliğini Orhan Elmas‘ın yaptığı “Boş Beşik” filminde Fatma Girik ile başrolde oynadı. Tugay Toksöz, Genellikle Boş Beşik gibi köy filmlerinin değişmez oyuncusu oldu.

Sinemada parlamaya başladığı dönemde askere gitmesi, kariyerinde kırılma noktası olan Tugay Toksöz, erotik filmlerde; Ali Poyrazoğlu, Hadi Çaman, Ünsal Emre, Yalçın Gülhan ve Bülent Kayabaş gibi aktörlerle oynadı. 1979’da art arda 32 filmde oynayarak, en çok film çeviren aktör olan Tugay Toksöz, oynadığı filmler genel olarak ikiye ayrılabilir.

Tugay Toksöz, oyunculuğunun ilk yıllarında efe temalı filmlerle kah yunanlılara kök söktürmüş, kah yörük tiplemesi ile devlete başkaldıran bir türkmen beyi rolünü güzel çıkartmıştır. Tugay Toksöz, alkole yönelmesi ve ilerleyen yıllarla birlikte alkolik duruma gelmesi onu 2. – 3. sınıf şirketlerin derme çatma filmlerinde oynamaya götürdü.

Tugay Toksöz’ün rol aldığı yapımlardan bazıları: Kanlı Su, Perişandı Gördüğümde, Yuvaya Dönüş, Sevdikten Sonra, Silaha Yeminliydim, Suçsuz, Hayat Merdiveni, Karanlığın İçinde, Kadının Dünyası, Kenarın Kızları, Uçurumdaki Kadın, Yedi Kocalı, Akrepler, Asya Ejderi, Çile Dünyası, Öldürme Beni, Toprağın Kanı, Ağlama Yarim,

Bahtı Karalı, Ben Tövbemi Geri Aldım, Eski Günler, Yaslı Gelin, Yılların İntikamı, Çıngar Başlıyor, Elmacı Kadın, Gecelerin Öfkesi, Gençliğin Rüyası, Dört Ateşli Yosma, Kiralık Katil, Bu Ne Biçim Hayat, Dağa Çıkan Kız, Dişi Eşkiya, Garibin Mezarını Taştan Oyun, Gel Desen Gelemem Ki, Kanlı Şafak.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir