Tip 1 Diyabetli Gebelik Hakkında Bilinmesi Gereken 9 Şey

Bir zamanlar tip 1 diyabetli kadınlara asla çocuk sahibi olamayacakları söylenirdi. Neyse ki, bugün tip 1 diyabetli olunsa da sağlıklı bir hamileliğin oldukça mümkün olduğu bilinmektedir. Yine de, bu konuda birçok soru ve yanlış anlama var.

Haber Merkezi / İşte hamilelik ve tip 1 diyabet hakkında açıklığa kavuşturulmuş dokuz önemli gerçek;

Efsane; Tip 1 diyabetli olmak hamile kalmayı çok ama çok zorlaştırabilir.

Gerçek; Kan şekeri seviyeleriniz ne kadar sağlıklı olursa, hamile kalmanız o kadar kolay olur, ancak tip 1 diyabetli kadınlar da, tıpkı diğer kadınlar gibi hamile kalmakta zorlanabilirler.

Efsane; Hamilelik sırasında sadece ‘süper sıkı’ kan şekeri yönetimine ihtiyacınız vardır.

Gerçek; Hamile kalmadan önceki kan şekerleriniz ve A1C seviyeniz bebeğinizin gelişimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Hamile kalmadan önceki 6 ay boyunca diyabet yönetiminiz, büyüyen fetüsün sağlığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir, çünkü kan şekeri seviyeleriniz yumurtalarınızın sağlığını etkiler.

Efsane; Hamilelik sırasında bir insülin pompası ve sürekli glikoz monitörü kullanmalısınız.

Gerçek; Günde birden fazla enjeksiyonu tercih eden kadınlar da çok sağlıklı gebeliklere sahip olabilirler!
Bir insülin pompası ve sürekli glikoz monitörü (CGM) , birçok kadının hamilelik öncesinde ve sırasında daha iyi kan şekeri yönetimi elde etmesine kesinlikle yardımcı olabilecek iki araçtır – ancak bu, birden fazla günlük enjeksiyonla (MDI) da yapılabilir.

Efsane; Hamilelik sırasında kan şekerinizin mükemmel olması gerekir.

Gerçek; Hamilelik sırasında bile mükemmellik mümkün değildir. Hamilelik sırasında kan şekerleriniz ne kadar sağlıklı olursa, hem sizin hem de bebeğinizin daha sağlıklı olacağı tartışılmaz, ancak bu, kan şekerlerinizin mükemmel olması gerektiği anlamına gelmez. Özellikle hamilelik sırasında “mükemmel” diyabet yönetimini imkansız kılan çok fazla değişken vardır .

Efsane; Diyabetiniz olduğu için sezaryen ile doğum yapmanız gerekecek.

Gerçek; Çocuğunuzun nasıl doğacağını belirleyen birçok faktör vardır. Üzücü gerçek şu ki, diyabetli kadınların, diyabetli olmayan kadınlara kıyasla ölü bir bebek doğurma olasılığı 5 kat daha fazladır. Bununla birlikte, kan şekeri düzeylerinin , sigara içiminin, diyabetik böbrek hastalığının da bu istatistiği oluşturan popülasyonda olası faktörler olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Bu nedenle, hamileliğiniz boyunca sıkı kan şekeri yönetimi sergilediyseniz ve herhangi bir endişeniz yoksa, erken sezaryen geçirme baskısı olmadan doğal olarak doğuma gidene kadar bekleyebilirsiniz. Günün sonunda hiçbirimiz bebeğimizin dünyaya nasıl geleceğini bilmiyoruz. Diyabetinizle tamamen alakasız nedenlerle acil sezaryen ameliyatına ihtiyacınız olabilir.

Efsane; Şeker hastalığınız nedeniyle daha büyük bir bebeğiniz olacak.

Gerçek; Kolayca daha büyük bir bebeğiniz olabilir ve bunun diyabetinizle hiçbir ilgisi olmayabilir. Bu sinir bozucu bir durum ve muhtemelen hamileliğiniz sırasında, ultrason sırasında ve bebeğiniz doğduktan sonra sürekli olarak duymanız veya tartışmanız gereken bir şey.

Efsane; Şeker hastalığı nedeniyle süt üretmekte zorlanacaksınız.

Gerçek; Tip 1 diyabetli bir anne olarak kesinlikle yeterli anne sütü üretebilirsiniz. Doğurganlıkta olduğu gibi, T1D’li kadınlar da diyabetik olmayan kadınların yaptığı gibi anne sütü üretimi ile mücadele edebilir. Ancak tek başına tip 1 diyabete sahip olmak, bu alanda kaçınılmaz olarak mücadele edeceğiniz anlamına gelmez.

Efsane; Tip 1 diyabeti çocuklarınıza geçireceksiniz.

Gerçek; Çocuğunuzun tip 1 diyabet geliştirme riskini belirleyen birçok faktör vardır. Tip 1 olan bir erkekseniz, çocuğunuzun bunu olma olasılığı 17’de 1’dir. Tip 1 erkekseniz ve bebeğiniz siz 25 yaşından önce doğduysa, çocuğunuzun buna yakalanma olasılığı 25’te 1’dir. Bebeğiniz siz 25 yaşından sonra doğmuşsa, çocuğunuzun riski 100’de 1’dir. 11 yaşından önce tip 1 diyabet geliştirdiyseniz, çocuğunuzun hayatının bir noktasında tip 1 diyabet olma olasılığı iki kat daha fazladır. Hem siz hem de eşiniz tip 1 diyabet hastasıysanız, çocuğunuzun riski 10’da 1 ile 4’te 1 arasındadır.

Efsane; Hamileliğiniz diğer herhangi bir kadının hamileliği gibi olabilir.

Gerçek; Hamilelik sırasında tip 1 diyabeti yönetmek muhtemelen yaptığınız en zorlu şeylerden biri olacaktır. Ama bunu yapabilirsiniz! Bir insülin pompası ve bir CGM yardımcı olabilir, ancak tip 1 diyabetli hamileliği basit veya kolay hale getirmezler.

Hamilelik sırasında bu hastalığı yönetmek, karşılaştığınız en fiziksel, zihinsel ve duygusal zorlayıcı şeylerden biri olacaktır. Tip 1 diyabetli sıradan bir günden çok daha fazla baskı, stres ve değişkenlerle gelen 7/24 bir iştir.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir