TFF Açıkladı: Süper Lig’e Yabancı VAR Hakemi

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig’de sezon sonuna kadar kritik maçlarda yabancı VAR (Video Yardımcı Hakemi) hakemi görevlendirileceğini açıkladı. İlk yabancı VAR ataması Fenerbahçe ve Galatasaray’ın bu haftaki maçlarına yapıldı.

Haber Merkezi / TFF’den yapılan açıklamada, kararın, UEFA ve Avrupa’nın 5 ülke federasyonu ile görüşmeleri sonucu alındığı belirtildi. Böylece TFF tarafından İtalya, İspanya, Almanya, Hollanda ve Portekiz futbol federasyonlarına yapılan Video Yardımcı Hakemi (VAR) talebi, ilgili ülke federasyonları tarafından kabul edilmiş oldu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), futbolda saha içi ve saha dışı olaylar ile hakem kararlarının yoğun şekilde tartışıldığı dönemde Video Yardımcı Hakem (VAR) uygulamasıyla ilgili önemli bir adım attı. TFF’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye Futbol Federasyonu’nun UEFA ve Avrupa’nın 5 ülke federasyonu ile görüşmeleri sonucunda, Trendyol Süper Lig’in 32. haftasından lig sonuna kadar haftanın kritik maçlarında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) görevlendirilecek.

TFF tarafından sadece Avrupa’nın üst düzey liglerinden olan; İtalya, İspanya, Almanya, Hollanda ve Portekiz futbol federasyonlarına yapılan Video Yardımcı Hakemi (VAR) talebi, ilgili ülke federasyonları tarafından kabul edildi.

Yabancı Video Yardımcı Hakeminin (VAR) görev yapacağı müsabakalarda iletişim dili Türkçe ve İngilizce olacak. Bu nedenle; Video Yardımcı Hakemin (VAR) yanında İngilizce iletişim kurabilen AVAR, AVAR 2 ve VAR Destekçisi (VAR Support) görev yapacak.”

Süper Lig’in 32. haftasında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) ataması yapılacak maçlar: Fatih Karagümrük – Fenerbahçe, Alanyaspor- Galatasaray, Ankaragücü – Gaziantepspor.

Galatasaray ile Fenerbahçe’nin şampiyonluk için başabaş yarıştığı sezonda, çoğunlukla hakem kararlarıyla bağlantılı yaşanan olaylar, futbolunun gündemini belirledi. Ankaragücü başkanının hakem Halil Umut Meler’i yumuruklaması, İstanbulspor’un hakeme tepki olarak sahadan çekilmesi, Trabzonspor taraftarlarının sahaya girerek Fenerbahçeli oyunculara saldırması uzun süre gündemi meşgul etti.

1 Mart 2024’ta yapılan Merkez Hakem Kurulu (MHK) eğitim toplantısına ait bir video kaydının sızdırılması ise, bu sezon Türk futbolunda yaşanan skandallardan bir diğeri oldu. Görüntülerde, MHK’de hakem eğitmeni olan Hugh Dallas’ın Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarında verilen tartışmalı penaltı kararlarına imza atan hakemlerle, pozisyonları tartıştığı yer alıyordu.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir