Sigaraya Bir Zam Daha: En Ucuzu 52 Lira

Türkiye, yeni yıla yüksek enflasyon nedeniyle yeni zamlar ve düzenlemelerle girdi. Yakın zamanda artan sigara fiyatlarına yeni yılın ilk gününde bir zam daha geldi.

Haber Merkezi / Son zamla birlikte bir sigara grubundaki en ucuz sigara fiyatı 52 liraya, en pahalı sigara ise 58 ile 60 lira arasından satılmaya başlandı.

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yeni fiyatları duyuran Tekel Bayileri Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Dündar, zam geçişlerinin yarın da devam edeceğini belirtti.

Otoyol ve köprü ücretlerine zam

Öte yandan 1 Ocak itibariyle vergi, harç ve cezalar yüzde 58,46 oranında arttı. Trafikte kırmızı ışıkta geçme cezası 1510 TL oldu. Alkollü araç kullanma cezası ise 6 bin 735 TL’ye çıktı.

Yurtdışından getirilen cep telefonlarının kayıt ücreti 31 bin 692 TL oldu. Cep telefonu IMEI numaraları kayıt işlemleri, ithalatçı ya da imalatçı için tahsis edilen hesap ile gerçekleştirilecek. Yetkisiz hesaplar IMEI kaydı yapamayacak.

Motorlu taşıtlar vergisi ise yeni yılda yeniden değerleme oranı doğrultusunda yüzde 58,46 arttı. 1 yıllık pasaport harcı 2 bin 396 TL, A sınıfı sürücü belgesi harcı da 1308 TL oldu.

Köprü ve otoyol geçiş ücretlerine de 1 Ocak itibariyle zam geldi. Bugünden geçerli olmak üzere 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücret tarifesi araçların büyüklüğüne göre 15 ile 110 TL arasında oldu. Motosiklet geçiş ücreti ise 6 TL olarak belirlendi.

Karayollları Genel Müdürlüğü tarafından işletilen otoyollarda otomobil için en düşük geçiş ücreti 9 TL, en yüksek geçiş ücreti 84 TL oldu.

Bugünden itibaren ayrıca, TL dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesabı açılamayacak ve mevcut hesaplar vade sonunda yenilenmeyecek. KKM, Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinde Nureddin Nebati’nin olduğu 20 Aralık 2021’de açıklanmıştı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir