Reuters’tan Dikkat Çeken “Mehmet Şimşek” Yorumu

2015-2018 yıllarında Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı, 2009-2015 yıllarında ise Maliye Bakanlığı yapan Mehmet Şimşek’in yeni kabinede yer alıp almayacağı gündemin öne çıkan başlıkları arasında.

Birleşik Krallık merkezli Reuters haber ajansı, konuya ilişkin dikkat çeken bir habere yer verdi. TL’nin pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana değer kaybettiğine işaret eden Reuters ajansında, yatırımcıların Türkiye’nin ekonomi politikasının sürdürülebilirliği nedeniyle endişe duyduğu belirtildi.

“Şimdi odak noktası, Erdoğan’ın kabinesine kimi atayacağı ve ekonomik ortodoksiye doğru bir rota değişikliği olup olmayacağı” denilen haberde, eski maliye bakanı Mehmet Şimşek ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesine yer verildi. Şimşek ile Erdoğan’ın pazartesi günü bir görüşme gerçekleştirdiği, söz konusu görüşmenin ‘olumlu geçtiği’ iddia edilmişti.

“Erdoğan ile yatırımcıların ortodoks politika referansları nedeniyle saygı duyduğu Mehmet Şimşek arasında bu hafta yapılan görüşme, daha geleneksel politikalara olası bir dönüş yönündeki spekülasyonları artırdı” ifadelerinin kullanıldığı haberde, Londra merkezli KNG Securities LLP şirketinden Türkiye piyasa uzmanı Çağrı Kutman’ın değerlendirmeleri yer aldı.

Kutman, “Mehmet Şimşek, yeni maliye bakanı olur mu olmaz mı bilmiyorum ama herhangi bir güvenilir isim, piyasaya değişimin olacağına dair sinyal vermek için önemli” dedi.

“Aktif siyaseti düşünmüyorum” demişti

Mart ayında Erdoğan’la görüşen Şimşek görüşme sonrası sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, kendi alanına giren her konuda istenen desteği vermeye hazır olduğunu, ancak yurt dışında finans kuruluşlarındaki işleri sebebiyle aktif siyasete girmeyi düşünmediğini belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim akşamı balkon konuşmasında, “faiz indirildi, enflasyon da inecek” diyerek, “uluslararası itibara sahip finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarladıklarını” dile getirmişti.

Erdoğan, seçimden önce yaptığı bir açıklamada, Şimşek koordinasyonunda bir ekibin ekonomi politikalarını daha da güçlendirmek için hazırlıklar yürüttüğünü söylemişti.

Mehmet Şimşek, 2015-2018 yıllarında Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcılığı, 2009-2015 yıllarında ise Maliye Bakanlığı yapmıştı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir