Oya Aydoğan Kimdir? Hayatı, Filmleri

10 Şubat 1957 yılında Erzincan’da dünyaya gelen Oya Aydoğan, 15 Mayıs 2016 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Asıl adı Oya Aydoğdu olan Oya Aydoğan’ın naaşı vasiyeti üzerine Ulus Mezarlığı’na defnedildi.

Sekiz yaşına kadar ailesi ile birlikte İstanbul’un Beyoğlu semtinde yaşayan Oya Aydoğan, ortaokulu o dönemde Fransız kız ortaokulu olan Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi’nde, lise eğitimini ise Saint Michel Fransız Lisesi’nde tamamladı.

Oya Aydoğan, henüz ilkokul yıllarında iken oyunculuk hayali kuran Aydoğan, 1975 yılında Alev Gün adıyla bir güzellik yarışmasında birinci oldu, fakat ailesinden gelen baskılar nedeniyle ödülü iade etmek zorunda kaldı. Oya Aydoğan, 1976’da Ses dergisinin düzenlediği 8. Sinema Artisti Yarışması’nda birinci, aynı yıl ilk başrolünü Deli Şahin filminde Cüneyt Arkın ile paylaştı.

1978 yılında Ertem Eğilmez yapımı Neşeli Günler adlı filmin oyuncu kadrosuna dâhil edilen Oya Aydoğan, 12 Eylül Darbesi döneminde öne çıkan, içinde erotik unsurlar da barındıran arabesk kültürün etkisindeki filmlerde rol aldı. Oya Aydoğan, 1982’de Yedi Bela Hüsnü filminde Hüsniye karakterini canlandırdı ve Kemal Sunal ile başrolde yer aldı. 1980’li yıllarda bir süre gazinolarda şarkıcılık yapan Oya Aydoğan, 1986’da Emrah ile birlikte yer aldığı Merhamet filminin yapımcılığını üstlendi.

1987 yılında yönetmenliğini Şerif Gören’in yaptığı Beyoğlu’nun Arka Yakası adlı sinema filminde Tarık Akan ve Erdal Özyağcılar ile başrolleri paylaşan Oya Aydoğan, Beyoğlu’nun arka sokaklarında yaşananları 80’li yılların arabesk atmosferinde günümüze taşıyan filmde Oya Aydoğan, pavyonda çalışan Zümrüt karakterini canlandırdı.

2007-2010 tarihleri arasında FOX kanalında yayımlanan Bez Bebek adlı fantastik çocuk dizisi ile ekran karşısına geçen Oya Aydoğan, 2011’de sunuculuğunu Emel Müftüoğlu ile üstlendiği Şekerli Kahve isimli televizyon programında yer aldı. Oya Aydoğan, ölümünden kısa bir süre önce Lerzan Mutlu ile birlikte Beyaz TV’de yayımlanan Söylemezsem Olmaz adlı magazin programında sunuculuk yaptı.

Oya Aydoğan,, 1976 ile 2016 yılları arasında toplam 51 sinema filmi ve 13 televizyon dizisinde rol aldı. Oya Aydoğan, Ferdi Tayfur, Serdar Gökhan, Kemal Sunal, Orhan Gencebay, Müslüm Gürses, Kadir İnanır, Cüneyt Arkın, Bulut Aras ve İbrahim Tatlıses gibi birçok sanatçı ile başrolü paylaştı.

Oya Aydoğan’ın rol aldığı yapımlardan bazıları: Deli Şahin, Beyazperdeler, Güneş Ne Zaman Doğacak, Dertli Pınar, Son Sabah, Neşeli Günler, Yüz Numaralı Adam, Doktor, Nazey, Divane, Hayat Harcadın Beni, İsyankar, Sevgi Dünyası, Çile Tarlası, Zeytin Gözlüm, Kara Gurbet, Tövbe, Takip, Günaha Girme, Berduşlar, Yedi Bela Hüsnü, Kalbimdeki Acı,

Günahkar, Berduşlar Sosyetede, Öç, Aşkım Günahımdır, Türkler Çıldırmış Olmalı, İkizler Firarda, Kedi Özledi, Aşk Nerede, Kalıngiller, Türk Lokumu, Denizin Kanı, Hamuş, Fırat, Sırtımdan Vuruldum, Birisi, Evdeki Yabancı, Pembe Patikler, Bez Bebek, Kısmetim Otel, Kayıp Prenses, Sudan Sebepler, Düşman Kardeşler, Şimdi Onlar Düşünsün.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir