Nepal’de Son 30 Yılın En Kötü Hava Kazası: En Az 68 Ölü

Nepal’in başkenti Katmandu’dan Pokhara’ya gitmek üzere havalanan Yeti Havayolları’na ait ATR 72 yolcu uçağı Seti Nehri Vadisi yakınlarında düştü. Yetkililer kazada en az 68 kişinin hayatını kaybettiğini bildirildi.

Katmandu Post gazetesinin haberine göre, Yeti Hava Yolları Sözcüsü Sudarshan Bartaula, uçağın 68 yolcu ve 4 kişilik mürettebatı taşıdığını belirtti. Sudarshan Bartaula, uçağın yolcuları arasında Nepal vatandaşı olmayan 15 kişi ile iki bebeğin de bulunduğu bilgisini paylaştı.

Buna göre, uçakta bir Avustralya, bir Fransa, bir Arjantin, dört Rusya, beş Hindistan, iki Güney Kore ve bir İrlanda vatandaşı da bulunuyordu.

The Guardian gazetesinin haberine göre, Ordu Sözcüsü Krishna Bhandari, ilk belirlemelere göre, kazada en az 40 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. “Daha fazla cesede ulaşmayı beklediklerini” kaydeden Krishna Bhandari, “uçağın parçalara ayrıldığını belirtmişti.

Uçağın düşmesinin ardından yüzlerce kişiden oluşan arama kurtarma ekipleri bölgeye gitti. Nepal Başbakanı Pushpa Kamal Dahal da kazayla ilgili açıklama yaparak güvenlik güçlerinden ve halktan bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına destek olmalarını istedi.

Devlet televizyonun yayınladığı görüntülerde, Himalaya Dağları’nın eteğindeki sarp bölgede düşen uçaktan alev ve dumanların çıkması yer aldı.

Konu hakkında açıklama yapan yerel yöneticilerden Gurudutta Dhakal, bölgeye ulaşan ekiplerin uçağın enkazında çıkan yangını söndürmeye çalıştığını aktardı: “Tüm ekipler, önce yangını söndürmeye ve yolculara kurtarmaya odaklanmış durumda.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir