NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den Ukrayna’ya Destek Çağrısı

İttifakın 2023 faaliyet raporuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak üyelerine Ukrayna’ya daha fazla cephane ve silah göndermeleri çağrısında bulundu.

“Ukraynalıların cesareti değil, mühimmatı azaldı” diyen Jens Stoltenberg, müttefiklerin Ukrayna’ya hızla destek göndermelerinin “aciliyet” taşıdığını belirtti.  Stoltenberg, “Ukrayna’ya ihtiyaç duyduklarını sağlayabilecek kapasiteye ve ekonomiye sahibiz. Kararları almak ve Ukrayna’ya desteği önceliklendirmek bir siyasi irade meselesidir” şeklinde konuştu.

Özellikle ABD’de hükümetin Ukrayna’ya yapmayı öngördüğü yardımlar Kongre’de Cumhuriyetçiler tarafından engelleniyor. Stoltenberg, Ukrayna’ya saldıran Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaşı kazanmasına izin vermenin “tarihi bir hata” olacağını vurguladı.

NATO Genel Sekreteri ayrıca müttefiklere savunma harcamalarını artırmaları çağrısında bulundu. Yıllık faaliyet raporunda “Müttefikler, mevcut açıkları ortadan kaldırmak ve çekişmeli bir güvenlik düzeninin gereklerini yerine getirmek istiyorlarsa, gayri safi yurtiçi hasılalarının (GSYİH) yüzde ikisinden fazlasını savunmaya harcamalıdırlar” ifadeleri kullanılıyor.

NATO üyeleri, Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta düzenlenen zirvede gayri safi yurtiçi hasılalarının en az yüzde ikisini savunmaya harcama yönünde taahhütte bulunmuşlardı. Stoltenberg’in verdiği bilgiye göre, 32 üye ülkenin üçte ikisi bu kriteri sağlıyor. NATO Genel Sekreteri, ülkesi Norveç’in de bugün savunma harcamalarını yüzde iki kotasına uyacak şekilde artıracağını duyurduğunu hatırlattı.

Almanya da 2024 yılında yüzde 2,01 ile bu hedefe ilk kez erişebiliyor. ABD yıllardır, Avrupalı müttefiklerden ordularına daha fazla yatırımda bulunmaları talebinde bulunuyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin en güçlü başkan aday adayı Donald Trump, kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’a seçilmesi halinde yeterli katkıyı yapmayanları Rusya’ya karşı korumayacağı tehdidinde bulunmuştu ve “Hatta size (Rusya’nın) ne isterlerse yapmalarını desteklerim. Ödemelerinizi yapmak zorundasınız” ifadelerini kullanmıştı.

(Kaynak: DW Türkçe)

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir