Muharrem İnce, CHP’yle İttifaka Kapıları Kapattı

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerde CHP ile ittifaka kapıları kapatan Memleket Partisi’nde genel başkan Muharrem İnce, “Memleket Partisi, 3’üncü yoldur. İlkeli, omurgalı siyasetten yanayız” dedi.

Haber Merkezi / “Değişmek başka bir şeydir, başkalaşmak başka bir şeydir” diyen İnce “Benim bulunduğum bir parti değil orası. Böyle bir ittifak kurmak… Yarın şartlar değişir o zaman tekrar konuşuruz” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel’i ‘Dersim’ sözlerine eleştiri getiren Muharrem İnce, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Türkiye’de Dersim diye bir yer yoktur” açıklamasına da destek verdi.

Muharrem İnce, “Bizim ‘Dersim’ diye bir vilayetimiz yoktur, ‘Dersim’ bölgenin adıdır. Vilayetin adı Tunceli’dir. Kamer Genç bile Dersim demiyordu, Tunceli diyordu. Şeyh Sait bir haindir. Atatürk, Nutuk’ta böyle demiştir, haindir” sözlerini sarf etti.

Memleket Partisi lideri İnce, ayrıca CHP’ye İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ dediği için yüklendi. “Orada olsaydım İsveç’in NATO’ya dönüşüne ‘evet’ oyu vermezdim. CHP sana ne oluyor, oradan İsveç’in NATO üyeliğine ‘evet’ diyorsun. Ayrı dünyaların insanıyız. Bana ‘bölücü’ diyen CHP seçmenine sesleniyorum; arkadaşlar siyahla beyaz kadar ayrıyız, nasıl beraber olalım?” diye konuştu.

Muharrem İnce, “CHP, İsveç’e evet deyince nasıl ittifak kuracağım, her gün DEM’lenirse nasıl kuracağım? Bizim bir duruşumuz olmalı” diye ekledi.

Memleket Partisi lideri İnce, ayrıca, 2023 Türkiye Genel Seçimi tam olarak anlaşılmadan, analiz edilmeden Türkiye’de siyaset düzeninin konuşulamayacağını söyleyip, “Bu iktidar, Türkiye’yi kötü yönetmiştir. Bu iktidarı mutlaka değiştirmeliyiz; ama bu iktidarı değiştirmek için önce bu muhalefeti değiştirmemiz lazım. Bu muhalefet, bu iktidarı değiştiremez” dedi.

Türkiye’nin siyasi çekişmelerden, boş laflardan, kutuplaşmalardan bıktığını ifade eden Muharrem İnce, “İnsanımız, huzur istemektedir. Milletimiz bu iktidardan bıkmıştır; ama bu muhalefete de güvenmemektedir. Kısıtlı imkanlarla girebileceğimiz her yerde seçime girip, alabildiğimiz kadar belediyeyi safımıza katacağız” diye konuştu.

“Müzakereler adaylıklar üzerinde uzlaşılamaması nedeniyle tıkandı”

Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) Muharrem İnce’ye yanıt geldi. CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Memleket Partisi ile müzakerelerin adaylıklar üzerinde uzlaşılamaması nedeniyle tıkandığını bildirdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Yücel, İnce’nin açıklamalarını üzülerek dinledilerini belirterek, “Bugün yaptığı açıklamaların ve eleştirilerin müzakereler olumlu sonuçlansa idi asla yapılmayacağını biliyoruz. Değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz haftalarda önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu ziyaret eden ve destek vermeye hazır olduğunu açıklayan İnce, daha sonra CHP Genel Başkanı Özgür Özel’i de ziyaret etmişti. Bu görüşmede iki partinin seçim iş birliği konusunda görüşmeler yürütmesi kararlaştırılmıştı.

İki genel başkan kamuoyu önünde bir daha bir araya gelmezken, İnce, “İş birliğine sıcak bakıyoruz ama zamanı tüketip işi öldürmeye çalışırlarsa ben de kısa sürede aday açıklamaya başlarım” demişti.

İnce, 22 Ocak’ta ise sosyal medya hesabından, “Aylardır konuşmuyorum, sabrettiniz. Cuma gününe kadar daha sabretmenizi rica ediyorum. Her şey Memleket için” açıklaması yapmıştı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir