Kim Jong Un’dan ABD Açıklaması: Savaş Kaçınılmaz

ABD politikalarının savaşı kaçınılmaz hale getirdiğini söyleyen Kuzey Kore Lideri Kim Jong-Un, 2024 yılında 3 “casus uydu” daha fırlatacaklarını ve askeri İnsansız Hava Aracı (İHA) üretimini artıracaklarını açıkladı.

Güney Kore ile ilişkilerde “köklü değişiklik” çağrısında bulunan Kim, Güney Kore ve Kuzey Kore’nin “savaş halindeki iki düşman ülke” haline geldiğine dikkati çekti. Kim, Güney Kore’yi artık birleşme ya da uzlaşma konusunda muhatap olarak görmeyeceklerini söyledi.

Kuzey Kore ve Güney Kore, 1953’teki Kore Savaşı’nın ardından ayrılmıştı. Çatışmalar bir ateşkes anlaşmasıyla sonlansa da, barış anlaşması imzalamayan iki ülke teknik olarak hâlâ savaşta.

Aradan geçen onlarca yılda iki Kore arasındaki ilişkiler inişli çıkışlı bir seyir izlese de, Kuzey Kore’nin nükleer silah programı ve Güney Kore’nin ABD’yle yaptığı ortak tatbikatlar son yıllarda gerilimi artıran faktörler oldu.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) resmi haber ajansına göre, Kim Jong-Un, iktidardaki Kore İşçi Partisinin beş gün süren genel kurul toplantısının son gününde ülkesinin gelecek yıl hedeflerini açıkladı.

“Düşmanların bizi işgal etmeye yönelik pervasız hamleleri nedeniyle, Kore yarımadasında bir oldu bitti ile her an bir savaş çıkabilir” diyen Kim, bu yıl ilk kez “casus uydunun” başarıyla fırlatılmasının ardından 2024’te 3 uydunun daha fırlatılacağını bildirdi.

Ülkesinin olası nükleer bir krize daha hızlı yanıt verilebilmesi için nükleer sektör dahil daha birçok alanda gelişilme sağlanması gerektiğini belirten Kim, “Güney Kore’nin kontrol altına alınması” ihtimaline de hazırlıklı olunması gerektiğini dile getirdi.

Kim, “Herhangi bir saldırıya yanıt olarak orduya, gerekirse nükleer bombaların da kullanımı dahil olmak üzere Güney Kore topraklarının tamamının kontrol altına alınması ihtimaline de hazırlıklı olunması emrini verdim.” dedi.

Kim, Güney Kore ile ilişkileri hakkında da Seul’ün Kuzey Kore’yi “düşman” ilan ettiğini kaydederek iki ülkenin birleşmesinin artık “mümkün olmadığını” vurguladı. İki ülke arasındaki ilişkilerde “köklü değişiklik” çağrısında bulunan Kim, Güney Kore ve Kuzey Kore’nin “savaş halindeki iki düşman ülke” haline geldiğine dikkati çekti.

Kim, Güney Kore’yi artık birleşme ya da uzlaşma konusunda muhatap olarak görmeyeceklerini söyledi. Kuzey Kore lideri Kim, 2024’te ABD’ye karşı “saldırgan” tutum sergileyeceklerine dikkati çekerek “ABD ve Güney Kore bizimle çatışmaya girerse nükleer caydırıcılığımızla onlara karşı kritik eylemde bulunmaktan çekinmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

Kuzey Kore’nin ABD’ye karşı sert duruşunu ve Amerikan karşıtı, anti-emperyalist dayanışmasını koruyacağı vaadinde bulunan Kim, Güney Kore’nin ABD’nin nükleer cephaneliği haline geldiğini iddia etti.

Kuzey Kore lideri, “Düşman kuvvetlerinin çatışmacı askeri eylemlerine yakından bakıldığında, savaş kelimesi soyut bir kavram olmaktan çıkıp somut bir gerçeklik haline geldi.“ ifadesini kullandı.

İsim vermeden Çin ve Rusya ile işbirliği yapabilecekleri mesajını veren Kim, ülkesinin nükleer hedeflerini ilerletmekten ve ABD’ye karşı çıkan diğer ülkelerle daha derin ilişkiler kurmaktan başka seçeneği olmadığını söyledi.

ABD Ve Güney Kore’de seçim var

2024 yılında hem Güney Kore hem de Amerika’da seçimler yapılacak. Uzmanlar Kuzey Kore’nin Amerika’daki başkanlık seçimleri sürecinde avantaj sağlamak için askeri baskıyı sürdüreceğini düşünüyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin en önemli başkan adayı Donald Trump, başkanlığı sırasında Kuzey Kore lideriyle görüşmüştü.

Biden yönetimi müzakerelere açık olduğunu belirtse de Kuzey Kore’ye, yasaklanmış balistik füze denemeleri yaptığı gerekçesiyle yeni yaptırımlar yürürlüğe koymuştu. Amerika ayrıca bölgede tatbikatları arttırdı ve nükleer silahlı denizaltılarla uçak gemilerini de bölgeye konuşlandırdı.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir