Kılıçdaroğlu: Mustafa Kemal’in Çankaya’sına Gideceğim

Millet İttifakı’nın İzmir mitinginde konuşan CHP Genel Başkanı ve ittifakın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, “Benim saraylarda gözüm yok Mustafa Kemal’in Çankaya’sına gideceğim” dedi.

Haber Merkezi / Millet İttifakı’nın İzmir mitingi Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, mitingde bir konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu, konuşmasında şunları söyledi:

“21. yüzyılın dünyasında Türkiye’ni büyümeye, dünya ile rekabete ihtiyacı var. Bunu gerçekleştireceğiz. Bir şampiyonlar ligi bulduk. Dünyanın her tarafından en etkin insanlarla birlikteyiz. Bir Kemal kurdu birinci yüzyıl geldi. İkinci Kemal ile ikinci yüzyıl başlıyor. Sizden tek isteğim sandığa gidin, oyunuzu kullanın. İzmir’de 215 bin 650 genç ilk kez sandıkta oy kullanacak.

Bu seçimler gençlerin kendilerini göstermeleri gereken bir seçimdir. Bu seçim ayrılmak değil kucaklaşmak kavga değil barışmayı getirecek seçimdir. 5 milyon 300 bin genç ilk kez sandığa gidecek ve oy kullanacak. Ben sandığa gittim ve otoriter yönetimi değiştirdim diyecek çocuklarına anlatacaklar.

Her şeyden önemlisi Türkiye’nin dünya ile rekabete ihtiyacı var. Bunu yapacağız. Sizden tek isteğim sandığa gidin. Size söz veriyorum bu ülkeye baharları kardeşliği getireceğim. Çiftçiyi toprakla barıştıracağım. Kırsalda çalışan bütün kadınların sosyal güvenlik primini devlet olarak biz ödeyeceğiz. Her kadının sosyal güvencesi olacak. Şampiyonlar ligi kurduk. Türkiye yeniden şahlanacak. Mersin’den başlayacak ve Samandağ’a uzanan bölgede üretimler yapılacak. 5’li çeteler telaş içinde ya Kılıçdaroğlu kazanırsa diyorlar. 5’li çeteden alacağım üretene vereceğim.

“Mustafa Kemal’in Çankaya’sına gideceğim”

Size sözüm söz bütün hayallerinizi beraber gerçekleştireceğiz. İşsizliğin büyük bir bela olduğunu biliyorum. Milyonlarca evde işsiz gençlerimiz var. Bu tabloyu değiştireceğiz. 100 bin öğretmen ataması yapacağız ve köylerdeki bütün okulları açacağız. Yeni bir anlayışı yeni bir devri başlatıyoruz. Üretene değer vereceğiz. Bir siyasi tercih var dışarıdan ürünler satın alınıyor hayır bunu değiştireceğiz. Benim saraylarda gözüm yok Mustafa Kemal’in Çankaya’sına gideceğim.

İklim değişikliği ile birlikte Akdeniz havzasında orman yangınları artıyor. 16 uçağı var beyefendinin. Bu uçakları satıp yangın söndürme uçakları alacağız. Bu ampul çok yakıyor kapatacağız. Halk için halkla beraber çalışacağız. Sağ olun var olun diyorum.”

Mitinge, Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayları İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

Binlerce kişinin bulunduğu Gündoğdu Alanı’na liderler meydana deniz yoluyla geldi. Mitinge gelen İzmirliler, hep birlikte kalp işareti yaptı.

Meydandaki bir binaya Kılıçdaroğlu’nu süper kahraman gibi gösteren ve üzerinde “İlk turda bitirelim. Ben Kemal, geliyorum” yazısının yer aldığı pankart asıldı.

Millet İttifakı partilerinin liderleri ile İmamoğlu ve Yavaş da birer konuşma gerçekleştirdi.

Mansur Yavaş, “Biz nefret dilini yok edeceğiz” ifadesini kullanırken, İmamoğlu da, ” Millet İttifakı’nın kadroları liyakatli kadrolardır. Türkiye’nin sorunları çözülsün istiyoruz; mutfaktaki yangın sönsün, paramız pul olmasın” diyerek ekonomik gelişmelere atıfta bulundu. Tunç Soyer ise, “14 Mayıs’ta hep birlikte ülkemizi ‘adalet olmadan kalkınma olmaz’ dedi.

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, “14 Mayıs’ta bir zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var” açıklamasında bulundu.

Babacan miting sırasında şu sözleri kaydetti: “2003’te Sertap Erener bize büyük bir gurur kazandırmıştı. Birinci olmuştu. Yine başaracağız. Madonna’yı, Metallica’yı, Rammstein’ı, U2’yu, çok sayıda müzisyeni kendi ülkemizde ağırladık. Hepsi geldi Türkiye’ye. Türkiye bütün Avrupa’nın göz bebeği oluyor. Ne zaman? Düzgün yönetildiğinde. Yine dinleyeceğiz.”

Demokrat Parti lideri Gültekin Uysal ise meydandaki kalabalığa işaret ederek, “Bu şehir kutlu bir şehir ve bu kutlu şehir tarihi sorumluluğunu tekrar yerine getiriyor. Demokrasi meşalesini bütün baskılara rağmen yere düşürmediniz. Bu meydan Türkiye’nin yarınlarının müjdesidir inanın bana” sözlerini dile getirdi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Sinan Ateş’in katillerini bulacağız. Adalet için mücadeleye hazır mısınız? Adil ekonomik düzen için söz veriyoruz. Siyaseten de zenginleşme dönemi sona erecek” sözleriyle meydana seslendi.

Kılıçdaroğlu’ndan önce bir konuşma yapan İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, ” Hangi partiye oy verirseniz verin her aileden bir oy istiyorum, tüm kadınlar için istiyorum. Sizlere ihtiyacımız var, birlikte başaracağız. 13. cumhurbaşkanı Sayın Kılıçdaroğlu olacak” diyerek bütün liderler arasında en fazla hakaretin kendisine edildiğine dikkati çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir