Kasım Ayında Sanayi Üretimi Yüzde 1,3 Daraldı

Sanayi üretimi kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 azaldı. Buna göre pandemiden bu yana sanayi üretimi ilk kez yıllık bazda düşüş gösterdi. Kasım ayında haftalık ortalama çalışma süresi 44.4 saat olarak kayıtlara geçti.

Haber Merkezi / Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayı Sanayi Üretim Endeksi verilerini açıkladı. Açıklanan verilere göre sanayi üretimi kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,3 azaldı. Buna göre pandemiden bu yana sanayi üretimi ilk kez yıllık bazda düşüş gösterdi.

Alt sektörler bazında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 7,9 azaldı.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2022 yılı Kasım ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,3, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,0 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,3 azaldı.

TÜİK Kasım ayı işgücü istatistiklerini de açıkladı. Buna göre 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2022 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 23 bin kişi artarak 3 milyon 576 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 10,2 seviyesinde gerçekleşti. İşsizlik oranı erkeklerde yüzde 8,8 iken kadınlarda yüzde 12,9 olarak hesaplandı.

İstihdam edilenlerin sayısı bu dönemde bir önceki aya göre 285 bin kişi artarak 31 milyon 574 bin kişi, istihdam oranı ise 0,4 puanlık artış ile yüzde 48,6 oldu. Bu oran erkeklerde yüzde 65,7 iken kadınlarda yüzde 31,7 olarak gerçekleşti.

15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 2,6 puanlık azalış ile yüzde 17,8 oldu. Bu yaş grubunda işsizlik oranı; erkeklerde yüzde 14,4, kadınlarda ise yüzde 23,9 olarak tahmin edildi. TÜİK’e göre Kasım’da haftalık ortalama çalışma süresi 44.4 saat olarak gerçekleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir