İslami Kesimin Önde Gelen İsimlerinden “Hüda Kaya için Adalet” Bildirisi

Aralarında Ahmet Faruk Ünsal, Ali Bulaç, Cihangir İslam, Hüseyin Hatemi, İhsan Eliaçık ve Mustafa Yeneroğlu’nun da bulunduğu İslami kesiminin önde gelen isimleri “Hüda Kaya” için adalet istedi:

“Bu yargılama siyasi ve keyfi gerekçelerle daha büyük haksızlıklara ve hukuksuzluklara yol açmadan, siyasi kimliği ve düşüncesi onaylansın ya da onaylanmasın, ağır suçlamalara maruz kalan Hüda Kaya’nın bir an evvel tahliye edilmesini adaletin ve hukukun bir gereği olarak görüyoruz.”

Yedi aydır Silivri Marmara Cezaevi’nde tutuklu olan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Hüda Kaya hakkındaki iddianame ortaya çıktı. Kaya için 38 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 19 bin 680 yıl hapis cezası istenen iddianame Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamenin ortaya çıkmasının ardından Hüda Kaya hakkındaki ağır suçlamalar ve istenen cezalar tepkilere neden oldu. İslami kesimden yazarlar ve düşünürler “Hüda Kaya İçin Adalet” başlıklı bir bildiriye imza attılar.

‘Hüda Kaya İçin Adalet’

İmzaya açılan metin ve imzacı isimler şöyle: “Bizler Hüda Kaya’nın ağırlaştırılmış müebbet ve yüzlerce yıl hapis cezası ile yargılandığı davada adil bir yargılama yapılmadığına, hukuki bir süreç işlemediğine ve siyasi saiklerle bu tutukluluğun devam ettirildiğine inanıyoruz.

Bu yargılama siyasi ve keyfi gerekçelerle daha büyük haksızlıklara ve hukuksuzluklara yol açmadan, siyasi kimliği ve düşüncesi onaylansın ya da onaylanmasın, ağır suçlamalara maruz kalan Hüda Kaya’nın bir an evvel tahliye edilmesini adaletin ve hukukun bir gereği olarak görüyoruz.

İmzacılar: Adnan Fırat, Ahmet Faruk Ünsal, Ahmet Kaya, Ahmet Örs, Ali Bulaç, Arif Özel, Atasoy Müftüoğlu, Berrin Sönmez, Burhan Kavuncu, Cihan Aktaş, Cihangir İslam, C. Kani Torun, Davut Güler, Dilaver Demirağ, Edip Yüksel, Erol Kekeç, Fatma Akdokur, Fatma Betül Kocaaslan, Fatma Bostan Ünsal, Faysal Mahmutoğlu, Gürkan Çakıroğlu, Hadiye Yolcu,

Halil İbrahim Yenigün, Hasan Postacı, Hüseyin Hatemi, Hüseyin Sarıgül, İbrahim Sediyani, İhsan Eliaçık, İslam Özkan, Mehmet Ali Başaran, Mehmet Alkış, Mehmet Bekaroğlu, Mehmet Efe, Menice Rümeysa Gülmez, Metin Karabaşoğlu, Muammer Bilgiç, Mustafa Emin Büyükcoşkun, Mustafa İslamoğlu, Mustafa Yeneroğlu, Müfit Yüksel, Rümeysa Çamdereli, Şakir Diclehan, Ümit Aktaş, Veysi Dündar, Yavuz Değirmenci, Zeki Kılıçaslan.”

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir