İrfan Orga Kimdir? Hayatı, Eserleri

1908 yılında İstanbul’da dünyaya gelen İrfan Orga, 29 Kasım 1970 yılında hayatını kaybetmiştir. Eğitimini 1919 ve 1933 yılları arasında Kuleli Askerî Lisesi, Harbiye ve sonrasında, o zaman adı Eskişehir Hava Okulu olan Hava Harp Okulu’nda tamamlamıştır.

İstanbul’da zengin bir ailede doğan Orga’nın hayatı I. Dünya Savaşı ile temelli değişmiştir. Babası Hüsnü Bey Çanakkale yolunda, amcası Ahmet Bey Suriye’de ölmüştür. Kendisi birinci elden savaşın güçlüklerini, İstanbul’un işgalini, Osmanlı İmparatorluğu’nun sonunu ve modern Türkiye’nin kuruluşunu gözlemlemiştir.

1942/43 yıllarında, Türk Hava Kuvvetleri tarafından yapılmış 3 yıllık diplomatik bir görevlendirme ile Birleşik Krallık’ta bulunurken Norman-İrlandalı Margaret Veronica Gainsboro née D’Arcy-Wright ile tanışmıştır. O dönemde yabancı biriyle yaşamak askerî bir suç teşkil ettiği için 1947 yılı başında görevlerinden istifa ederek Birleşik Krallık’a gitmiştir.

1949 Eylül’ünde Ankara’da yapılan bir duruşma ile gıyabında suçlu bulunmuş ve ceza almıştır. Sonrasında Türkiye’ye bir daha dönmemiştir. Ocak 1948’de Margaret’in boşanmasının ardından evlenmişlerdir. Çeşitli küçük işleri deneyip, başarısız olduktan sonra 1949 yılında yazarlıkta karar kılmıştır.

irfan ve Margaret Orga tarafından yazılıp Londra’da Michael Kitabevi tarafından yayımlanan “Atatürk” kitabının asıl ve esastan âri hususları içermesi nedeniyle 21/04/1962 tarihli ve 11089 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6/358 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye’ye sokulması ve dağıtılması yasaklanmıştır.

İrfan Orga’ın eserleri: Bir Türk Ailesinin Öyküsü (1994), İt Ürür Kervan Yürür (Yürükler Arasında 3 Hafta) (2014).

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir