İpek Şahbenderoğlu Kimdir? Hayatı, Eserleri

1984 yılında İstanbul’da dünyaya gelen İpek Şahbenderoğlu, lisans eğitimini, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde 2006 yılında tamamladı.

Haber Merkezi / İpek Şahbenderoğlu, yüksek lisans eğitimini ise aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda “Halid Ziya Uşaklıgil’in Edebî Tenkitleri” başlıklı tezi ile 2010 yılında tamamladı.

İpek Şahbenderoğlu’nun Dil ve Edebiyat, Eşik Cini, Hürriyet Gösteri, İstanbul Art News gibi sanat ve edebiyat dergilerinde Türk edebiyatı üzerine çeşitli yazı ve çalışmaları yayımlandı.

TÜBİTAK tarafından desteklenen ve yürütücülüğünü Doç. Dr. Seval Şahin’in yaptığı “Türk Edebiyatında Polisiye Romanın Tarihsel Gelişimi 1884-1928” başlıklı araştırma projesinde 2011-2014 yıllarında görev alan Şahbenderoğlu’nun, 2013 yılında Bağlam Yayınları’ndan çıkan Edebiyatın İzinde, Polisiye Edebiyat adlı kitapta konuyla ilgili çalışmaları yayımlanmıştır.

İpek Şahbenderoğlu’nun, yine 2014 yılında Sevgi Soysal’ın 1970’li yıllarda kaleme aldığı gazete yazılarını derlediği kitabı Türkiye’nin Kalbi, Kabul Günleri başlığı ile İletişim Yayınları’ndan çıkmıştır.

Şahbenderoğlu, ayrıca 2014 yılında Şinasi’nin Şair Evlenmesi adlı tiyatro oyununun eleştirel basımını Çağrı Yayınları için yayına hazırlamıştır. Şahbenderoğlu, halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda, doktora eğitimine devam etmektedir.

İpek Şahbenderoğlu’nun katkıda bulunduğu eserler: 

Türkiye’nin Kalbi, Kabul Günleri: Sevgi Soysal, İpek Şahbenderoğlu (Derleyen)
Tekliğin Türküsü: Sevgi Soysal, İpek Şahbenderoğlu, Funda Soysal (Derleyen)
Venüslü Kadınların Serüvenleri: Sevgi Soysal, İpek Şahbenderoğlu (Derleyen)

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir