İlkokulda Silahlı Saldırı: 9 Ölü, 7 Yaralı

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da yer alan Vladislav Ribnikar İlkokulu’nda 7. sınıf öğrencisinin düzenlenen silahlı saldırıda en az sekiz çocuk ve bir güvenlik görevlisi hayatını kaybetti.

Haber Merkezi / Saldırıda 6 öğrenci ile bir öğretmenin de yaralandığı açıklandı. Yaralıların hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Sırbistan polisinden yapılan açıklamada, Belgrad’daki Vladislav Ribnikar İlkokulu’nda 7. sınıf öğrencisinin, sabah saatlerinde güvenlik görevlileri ve öğrencilere ateş açtığı kaydedildi.

Saldırıda 8 öğrenci ile okulun güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği belirtildi. 2009 doğumlu K.K adlı saldırgan öğrencinin gözaltına alındığı açıklandı.

Saldırıda yaralanan 6 öğrenci ve 1 öğretmenin de hastaneye kaldırıldığı belirtildi.

Okulun bulunduğu Vracar bölgesinin Belediye Başkanı Milan Nedelikoviç, doktorların öğretmenin yaşamını kurtarmak için müdahale ettiğini duyurdu.

Sırbistan İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre, olayda yaralanan 6 öğrenci de hastanede tedavi altına alındı. Başından yaralanmış bir kız öğrencinin durumunun ağır olduğu ve ameliyata alındığı açıklandı.

Olayla ilgili soruşturma devam ederken, saldırının nedeni henüz bilinmiyor.

Sırp medyasında, zanlının polis tarafından kelepçelenmiş ve başı bir ceketle kapatılmış halde olay yerinden uzaklaştırılırken çekilmiş görüntüleri yayımlandı.

Sırbistan Devlet Televizyonu’na (RTS) konuşan bir öğrenci, “Çocukların okuldan çığlık atarak kaçtığını gördüm. Anne ve babalar geldi, panik içindeydiler. Sonra da üç el silah sesi duydum” dedi.

Balkan ülkleerinde 1990’lardaki savaş ve çatışmalar nedeniyle yüz binlerce yasa dışı silah bulunuyor.

Sıkı bir bireysel silahlanma politikası olan Sırbistan’da bu tür silahlı saldırılar nadir görülüyor. Ancak Sırbistan, bireysel silahlanma oranının en yüksek olduğu Avrupa ülkeleri arasında.

2019’da Sırbistan’da her 100 kişiye 39,1 ateşli silah düşüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir