Hüseyin Kutman Kimdir? Hayatı, Filmografisi

20 Ağustos 1930 yılında Bursa’da dünyaya gelen Hüseyin Kutman, 15 Aralık 1988 yılında İzmir’de hayatını kaybetti. Hüseyin Kutman’ın naaşı Hacılarkırı Mezarlığı’na defnedildi.

Hüseyin Kutman’ın sahne hayatı Kent Oyuncuları’nda “Gülerek Girin” piyesiyle başladı. Uzun süre Dormen Tiyatrosu’nda çalışan Hüseyin Kutman, “Bulvar”, “Monserrat”, “Üç Kuruşluk Opera”, “Almanya’dan Bir Yar Gelir Bizlere”, “Dün Gece Yolda Giderken”, “Çıplak Ayak”, “Cengiz Han’ın Bisikleti” oyunlarında oynadı.

1969 yılında Nisa Serezli ile Bizim Tiyatro’da unutulmaz “Tatlı Kaçık” ve “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” oyunlarında gösterdiği performansıyla efsaneleşen oyuncu Hüseyin Kutman, bazı kulüplerde takdimcilik de yaptı. Uzun süre Devekuşu Kabare Tiyarosu’nda da görev yapan Hüseyin Kutman Yeşilçam’da karakter rollerinde aranılan isimlerden oldu. Filmlerde Hüseyin Kutman’ın seslendirmesini genellikle Saadettin Erbil yaptı.

Hüseyin Kutman’ın rol aldığı filmlerden bazıları: Karanlıkta Uyananlar, Güzel Bir Gün İçin, Haremde Dört Kadın, Hıçkırık, Şeker Hafiye, Karakolda Ayna Var, Ankara Ekspresi, Hayatım Sana Feda, Kalbimin Efendisi, Seven Ne Yapmaz, Talihsiz Baba, Dikkat Kan Aranıyor, Anneler Ve Kızları, Beyoğlu Güzeli, Cilalı İbo Teksas Fatihi, Vahşi Çiçek, Asiye Nasıl Kurtulur,

Ben Doğarken Ölmüşüm, Bitirimler Sosyetede, Gülerken Ağlayanlar, Açlık, Askerin Dönüşü, Hasret, Hostes, İmparator, 100 Lira ile Evlenilmez, Düşman, Nokta ile Virgül Paldır Küldür, Vatandaş Rıza, Devlet Kuşu, Gol Kralı, Talihli Amele, Vazgeç Gönlüm, Zübük, Hababam Sınıfı Güle Güle, İtirazım Var, Şabancık, Şaka Yapma, Çarıklı Milyoner, Bugünün Saraylısı, Sultanoğlu, Tokatçılar, Futboliye, Kılıbık, Küçük Ağa, Şekerpare.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir