Fuat Örer Kimdir? Hayatı, Eserleri

1939 yılında İstanbul’un Üsküdar İlçesi’nde dünyaya gelen Fuat Örer, 31 Ekim 2003 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1965’te mezun oldu.

Etibank’ta 28 yıl çalıştıktan sonra 1993 yılında emekliye ayrıldı. Edebiyat dünyasına üniversite yıllarında öyküyle giriş yaptı. Takma adlarla yazdığı öyküler Varlık ve Akbaba dergilerinde yayımlandı. Milliyet gazetesinde “Güçlü Ege” takma adıyla mizah yazıları, Cumhuriyet Gazetesi’nde de haftalık mizah yazıları yazdı. Dünya Gazetesi ve Milliyet Sanat Dergisi’nde de öykü ve söyleşiler yayınladı.

Perihan Abla, Bizimkiler, İnsanlık Hali, Yazlıkçılar, Müzikhol, Sihirli Ceket, Saygılar Bizden, Komşu Komşu, Oğlum Adam Olacak, Koltuk Sevdası ve Hayat A.Ş. televizyon dizilerinin öykü, senaryo ya da metin yazarlığını da yaptı. Dosyalar, Menopoz veya Kırk Yılda Bir Rahmaninof ve Oğlum Adam Olacak adlı tiyatro oyunlarını yazdı.

Fuat Örer’in eserleri: Bir Tarihsel Düş (öykü)

Fuat Örer’in ödülleri: 1979 Milliyet Sanat Dergisi’nin “Gülmece Öyküsü Yarışması” birincilik, Akşehir Nasreddin Hoca Öykü Yarışması ikincilik.

Paylaşın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir